Aktualności

Obiekt pięknieje

Ilustracja do informacji: Obiekt pięknieje
Pięknieje budowany obiekt mieszkalny w Maciejowicach. Inwestycja rozpoczęta w 2012r. realizowana jest w dużej części systemem gospodarczym, jedynie ze środków budżetowych gminy Otmuchów. Początkowo realizowana była wspólnie z Powiatowym Urzędem Pracy w Nysie, który w ramach organizowanych przez siebie kursów i szkoleń z przygotowania zawodowego zapewniał wszelki sprzęt i urządzenia, kadrę nadzorująca budowę, instruktorów oraz oczywiście bezrobotnych, którzy  podczas budowy uczyli się fachu. Gmina ze swojej strony załatwiała wszelkie formalności, zapewniała materiały na jego budowę. W efekcie bezrobotni uczyli się nowych umiejętności. Ale to już się skończyło. Dzisiaj inwestycja jest na etapie przygotowań do wykonywania robót instalacyjnych, których realizację muszą przejąć już fachowcy. Specjalistyczne roboty wymagają profesjonalnej wiedzy i wysokiej umiejętności wykonania. Również materiały do wykonania instalacji będą miały dużą wartość. Stąd niezbędnym będzie ogłaszanie przetargów publicznych na ich wykonanie. Założeniem Burmistrza jest aby budynek został oddany do użytku w 2018 roku. A to oznacza konieczność przyśpieszenie prac i przeznaczenia na ich wykonanie istotnych środków finansowych. Oprócz prac instalacyjnych muszą być zrealizowane także inne specjalistyczne roboty budowlane typu : tynkarskie, termiczne (ocieplenie budynku) i przyłącza mediów. Niezbędnym będzie również zagospodarowanie przyległego do budynku terenu.  Powstaną drogi, parkingi, chodniki i tereny zielone. Plusem położenia obiektu jest bliskość kompleksu sportowego. Oddanie do użytku obiektu determinowane będzie także budową oczyszczalni ścieków w Maciejowicach, która ma być wykonana do końca br. Bez niej budynek nie może zafunkcjonować. A koszty tej inwestycji jak informowaliśmy wcześniej też nie są małe, bo około 1,4 mln. zł. Wszystko wskazuje na to, że jej budowa będzie realizowane ze środków unijnych. Burmistrz czeka na ostateczną decyzję w tej sprawie, która ma być podjęta niebawem. Do tego wybudowana musi być też sieć kanalizacyjna. Słowem Maciejowice stawać się będą z dnia na dzień pewnego rodzaju placem budowy.  
 
  • 28-03-2017

Ostre cięcie

Ilustracja do informacji: Ostre cięcie
Podobnie jak w ubiegłym roku tak i w roku bieżącym będą usuwane drzewa rosnące przy drogach powiatowych na terenie naszej gminy. Władze Starostwa Powiatowego w Nysie podjęły decyzję o wycince kilkudziesięcioletnich drzew, gównie topól rosnących przy drogach administrowanych przez Zarząd Dróg Powiatowych w Nysie. Wszystko po to aby zwiększyć bezpieczeństwo kierowców i wyeliminować niekorzystne oddziaływanie układów korzeniowych na podziemną infrastrukturę odwadniającą rolnicze pola. Akcja ścinki drzew już trwa. Do końca marca br. planuje się usunąć ponad kilkaset przydrożnych drzew. Na terenie Gminy Otmuchów mamy około 135 km dróg powiatowych. Już widać, że szereg drzew zostało ściętych przy drodze ralacji Maciejowice - Janowa i Starowice - Nieradowice. Usuwane są także samosiejki rosnące tuż przy drogach, które ograniczają widoczność.Jak zapewniają władze Starostwa wycinkę kompensować będą nasadzenia młodych drzew poza pasami położonymi bezpośrednio przy drogach, na gruntach powiatu nyskiego.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

5Galeria zdjęć: Ostre cięcia

  • 28-03-2017

Spartakus Mistrzem Ligi Wojewódzkiej

Ilustracja do informacji: Spartakus Mistrzem Ligi Wojewódzkiej
W  dziewiątej  kolejce  ligi  wojewódzkiej  młodziczek  piłkarki  ręczne  UKS  SPARTAKUS  Otmuchów   zagrały  na  wyjeździe  z  drużyną  UKS  OLIMP Grodków. Po zaciętym  spotkaniu  mecz  zakończył  się  pewną wygraną  Otmuchowa   23 - 17 . Stawką  meczu  było  zapewnienie  tytułu  Mistrzowskiego dla  Otmuchowa.  Na  kolejkę  przed  końcem  ligi woj. młodziczek  Otmuchów bez  porażki  prowadzi  5 punktami . Cała  drużyna  zagrała  na  wysokim  poziomie  i  z  olbrzymim  zaangażowaniem  za  co  należą  się  słowa  uznania  i  podziękowania.
Zapraszamy  na  mecz  ligi woj. młodziczek  z  TOREM  Dobrzeń  Wielki  31.03.2017/piątek/ o  godz.17.00  w  Otmuchowie.  Po meczu odbędzie  się dekoracja  złotymi  medalami i Pucharem dla Mistrza województwa drużyn klubowych.
Drużyna  wystąpiła  w  następującym  składzie :    HUCALUK Paulina/Bramkarka/, BANASIAK  Kamila/ 2 bramki/,CZERNIEC  Amelia / 4 bramki/,DYREK  Wiktoria/2 bramki/ ,KILIAN  Aleksandra/3 bramki/, ,TYMCZYSZYN  Patrycja/8 bramek/,ZABRZEŃSKA Laura/1 bramka/ ,ZIELONKA  Maja, LORENC  Daria, DĄBSKA  Kinga /3 bramki/,MAJKA  Małgorzata.
TRENER- JANUSZ  KOBAK
Uczniowski Klub Sportowy "SPARTAKUS" jest jedną z otmuchowiskich organizacji pożytku publicznego. Jej działalność prowadzona od lat przez Pana Janusza  Kobaka jest wysoko oceniana za osiągane wyniki sportowe jak również profesjonalne osiagnięcia pedagogiczne i wychowawcze naszej młodzieży. Burmistrz Otmuchowa corocznie wspiera finansowo dzialnośc klubu. W tym roku na ten cel została zadysponoawa kwota 11 tys. zł. 
  • 28-03-2017

Finał wojewódzki olimpiady PCK

Ilustracja do informacji: Finał wojewódzki olimpiady PCK
24 marca 2017 r. w Opolu odbył się etap okręgowy XXV Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK. Nasz rejon (gmina Otmuchów i Paczków) w kategorii szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych reprezentowały uczennice Zespołu Szkół w Otmuchowie.
Zadaniem uczestników było przeprowadzenie akcji prozdrowotnej na terenie szkoły, środowiska lokalnego oraz przedstawienie jej w formie papierowej i multimedialnej. Bardzo istotna była również wiedza na temat zdrowia, profilaktyki, zdrowego stylu życia, ekologii, pierwszej pomocy oraz ogólnej wiedzy na temat Czerwonego Krzyża. 
Kornelia Trela, reprezentująca Gimnazjum w Otmuchowie, otrzymała wyróżnienie za innowacyjność pomysłu i sposób przedstawienia tematu pracy „Uroda bez chemii”.
Julia Bukartyk, uczennica Liceum Ogólnokształcącego w Otmuchowie, zajęła I miejsce i będzie reprezentować województwo opolskie na etapie krajowym pod koniec maja.
Praca Julki „W sporcie najbardziej aktywny, w niesieniu pomocy efektywny”, uzyskała maksymalną liczbę punktów. Uczennica wykazała się także najwyższym poziomem wiedzy.Opiekunem uczennic i koordynatorem prac jest pani Marzena Zychowicz, nauczycielka ZS w Otmuchowie.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

2Galeria zdjęć: Finał wojewódzki olimpiady PCK

  • 28-03-2017

Wiosna, Wiosna, Wiosna , Ach To Ty!

Ilustracja do informacji: Wiosna, Wiosna, Wiosna , Ach To Ty!
Wspólne obchody I Dnia Wiosny na stałe wpisały się w kalendarz imprez i uroczystości Szkoły Podstawowej w Ligocie Wielkiej. Dzień ten był pełen atrakcji i rozpoczął się od wspólnego wiosennego śniadania, które przygotowali uczniowie wraz z nauczycielami. Nie zabrakło również kolorowego korowodu przez wieś i ozdabiania posesji pięknymi własnoręcznie przygotowanymi przez uczniów kwiatami. Później odbyły się dwa konkursy: muzyczny i recytatorski. Uczniowie wykazali się swoimi talentami i pomysłami za co zostali nagrodzeni dyplomami i słodyczami. Dzień upłynął w miłej atmosferze.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

5Galeria zdjęć: Wiosna, Wiosna,

  • 28-03-2017

Priorytet... inwestycje proekologiczne

Ilustracja do informacji: Priorytet... inwestycje proekologiczne
Ponad 7,4 mln zł środków przeznaczy w tym roku gmina Otmuchów  na realizację nowych, inwestycji proekologicznych. Zadania te są priorytetem wśród wielu realizowanych obecnie przez naszą gminę zadań inwestycyjnych.Finansowane one będą  głównie ze środków europejskich. Na decyzje o ich pojęciu  wpływa przede wszystkim skuteczność sięgania po te środki ze sprawdzonych już wcześniej przez gminę źródeł. Chodzi tu głównie o Program Infrastruktura i Środowisko oraz Program Rozwoju Obszarów Wiejskich. W minionych latach ze środków z tych właśnie programów wybudowaliśmy sieci kanalizacji sanitarnej w Kałkowie, Wójcicach i Otmuchowie, oczyszczalnię ścieków w Kałkowie i przydomowe oczyszczalnie w Ligocie Wielkiej. Są to oczywiście inwestycje kapitałochłonne stąd zaplanowana wielkość wydatków na ten cel jest również bardzo wysoka.
W tegorocznym planie inwestycyjnym samorząd gminy zaplanował budowę kanalizacji sanitarnej obejmująca ulice : Warszawską, M. Reja, B. Prusa, A. Mickiewicza, Parkową, J. Kossaka, J. Matejki, Lipową, 1-go Maja i Opolską, budowę oczyszczalni ścieków w Maciejowicach i przydomowe oczyszczalnie ścieków w Lubiatowie.
Rozpoczęcie realizacji zadań  na pewno nastąpi w tym roku, a ich zakończenie najpóźniej w roku przyszłym.
Mechaniczno - biologiczna oczyszczalnia ścieków w Maciejowicach będzie typu ECOLO-CHIEF o przepustowości 60m3/d. Obiekt wraz z budynkiem technicznym kontenerowym, drogą wewnętrzną, chodnikami, kanałem ścieków oczyszczonych odprowadzanych do  Potoku Janowickiego  i wylotem będzie przypominał tą z Kałkowa. Oczyszczalnia ta będzie oczyszczała ścieki bytowo – gospodarcze pochodzące z zabudowań mieszkalnych  i gospodarczych. Będzie obsługiwać równoważną liczbę mieszkańców RLM = 300. Ścieki do oczyszczalni będą doprowadzane siecią kanalizacji sanitarnej  obejmującą wszystkie nieruchomości zabudowane  sołectwa Maciejowice. Ruszy również montaż przydomowych oczyszczalni ścieków w Lubiatowie. Zaplanowanych do wykonania zostało 44 takich urządzeń.
 
  • 27-03-2017

Remonty dróg zacząć czas

Ilustracja do informacji: Remonty dróg zacząć czas
Tradycyjnie z nadejściem wiosny ruszają remonty dróg gminnych. Jako pierwsza przebudowywana jest droga wraz z chodnikiem na osiedlu domów jednorodzinnych w Nieradowicach. Prace powinny się zakończyć najpóźniej w maju. Droga ta właściwie będzie zbudowana od podstaw, bo do tej pory była drogą szutrową. Została ułożona już nowa podbudowa, a nawierzchnia wykonana zostanie z kostki betonowej. Ma to być bowiem droga, po której będą mogły się poruszać pojazdy samochodowe o określonej masie całkowitej.
Gmina oczekuje też na dotację z budżetu państwa w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych - Etap II Bezpieczeństwo - Dostępność - Rozwój na przebudowę nawierzchni chodników i ulic : Sikorskiego i Grunwaldzkiej w Otmuchowie. Z udziałem środkow z tego właśnie programu  w 2015 roku została wyremontowana ul. Powstańców Śląskich. Wykonanie kolejnego zadania byłoby końcowym etapem remontów całego ukladu komunikacyjnego w Otmuchowie obejmującego ulice : Nyską, Kościszki z rondem, Wiejską z parkingiem. Mickiewicza, Rynek i Powstańców Śląkich, a także ulicę Nyską od zjazdu z obwodnicy do ronda, Grodkowskią i Sienkiewicza, które zostały wyremontowane przez powiat nyski. Wszystkie ulice, których zarządcą jest Gmina Otmuchów otrzymały dofinansowanie właśnie z tego programu i wcześniejszch.
Jak co roku w najbliższym czasie czeka nas także pozimowy przegląd stanu technicznego nawierzchni ulic, chodników i dróg gminnych w całej gminie. Wkrótce też, wraz ze wzrostem temperatury przyjdzie czas na rozpoczęcie cząstkowych remontów ich nawierzchni.
 
  • 27-03-2017

Zły stan sanitarny rowów przydrożnych

Ilustracja do informacji: Zły stan sanitarny rowów przydrożnych
Topniejący śnieg odkrył wszystkie dzikie składowiska śmieci i nie tylko. Najbardziej zanieczyszczone po zimie są rowy melioracyjne wzdłuż dróg powiatowych przy obrzeżach naszego miasta. Jadąc tymi drogami, w niektórych miejscach doświadczamy koszmarnego widoku. Sterty śmieci walają się na poboczach. Znaleźć można stary sprzęt RTV i AGD, odpady poremontowe i armaturę łazienkową. Nie brakuje butelek po napojach alkoholowych. Ludzie wrzucają tam wszystko. Od butelek, opakowań po fast-foodach, po gruz, zużyte opony, worki z odpadami komunalnymi. Wiadomo, że śmieci nie biorą się z powietrza, ale z ludzkiej bezmyślności i braku kultury. Może z oszczędności, chociaż odbiór odpadów w naszej gminie jest na pewno wystarczający. Kosze na śmieci nie zawsze są pełne, więc nie powinno być takiego śmietniska w rowach, gdzie łatwo jest wyrzucać z jadącego samochodu niepotrzebne butelki, puszki, kartoniki itp. Czas to wszysytko uprzątnąć, bo wkrótce zarośnie trawą.
  • 27-03-2017

Przechodzimy na czas letni

Ilustracja do informacji: Przechodzimy na czas letni
W nocy z soboty na niedzielę nastąpi zmiana czasu z zimowego na letni. 26 marca nad ranem przesuniemy wskazówki zegarka z 2.00 na 3.00. Tym samym w niedzielę pośpimy o godzinę krócej. Rozróżnienie na czas zimowy i letni stosuje się w około 70 krajach na całym świecie. Według danych dostępnych na portalu WorldTimeZone.com, obowiązuje ono niemal we wszystkich krajach europejskich. Wyjątkiem są Islandia i Białoruś. Czasu na letni nie zmienia też Rosja. Zmiana czasu jest stosowana w prawie całych Stanach Zjednoczonych, niemal wszystkich rejonach Kanady i Meksyku oraz od niedawna na Kubie. Czas z zimowego na letni zmienia się też w regionach obejmujących największe miasta Australii. Rozróżnienia czasu nie wprowadziła z kolei większość krajów Ameryki Południowej z wyjątkiem m.in. niektórych rejonów Brazylii. Nie stosuje go też większość krajów Afryki i Bliskiego Wschodu. W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym.
  • 24-03-2017

Pierwsza zbiórka MDP

Ilustracja do informacji: Pierwsza zbiórka MDP
W środę 22-03-2017 odbyła się pierwsza zbiórka dla uczestników majowego wyjazdu Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej do Bernkastel-Kues. 10 młodych strażaków z Maciejowic, Jasienicy Górnej, Wójcic i Łąki w nagrodę za ciężką pracę i starty w zawodach pożarniczych stanęło na pierwszej zbiórce i wysłuchało informacji dotyczących wyjazdu.
Chłopcy pojadą na zaproszenie strony niemieckiej na 5 dni nad Mozelę, aby odpoczywać, zwiedzać i szkolić się. Będzie okazja do poznania niemieckiego sprzętu, taktyki działania i podszkolenia umiejętności językowych. Gmina z inicjatywy Burmistrza Jana Woźniaka zapewnia transport, opiekunów i tłumacza.
Dyscyplina, musztra i wyszkolenie pożarnicze będzie szlifowane na kolejnych zbiórkach w macierzystych remizach.
O dalszych przygotowaniach będziemy informować na bieżąco.
  • 24-03-2017
Logo: Biuletyn Informacji Publicznej
.
Baner: Otmuchów panoramaBaner: Łódki jezioro wiosnaBaner: Zamek nocBaner: Rynek wiosnaBaner: Park wiosnaBaner: JezioroBaner: SolariumBaner: ZamekBaner: Lato kwiatów
Imieniny: Anieli i Sykstusa ...

Urząd Miejski

ul. Zamkowa 6, 48-385 Otmuchów

tel./fax. 77 431 50 16, tel. 77 431 50 17 umig@otmuchow.pl

Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda