Aktualności

Przed nami 3. majowe święta

Ilustracja do informacji: Przed nami 3. majowe święta
Święto Pracy, Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracypopularnie zwany 1 Maja - międzynarodowe święto klasy robotniczej, obchodzone od 1890 roku corocznie 1 maja. W Polsce Święto Pracy jest świętem państwowym od 1950 roku. Święto wprowadziła w 1889 roku II Mięzynarodówka dla upamiętnienia wydarzeń z pierwszych dni maja 1886 roku w Chikago, w Stanach Zjednoczonych podczas strajku będącego częścią ogólnokrajowej kampanii na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy.
Dzień Flagi Rzeczypospolitej to święto państwowe obchodzone 2 maja skupiające uwagę na symbolach państwowości polskiej, a w szczególności na Fladze RP. Jest to święto stosunkowo młode, bo obchodzone w Polsce dopiero od 2004 r., na mocy ustawy Sejmu RP z dnia 20 lutego 2004 roku. Dzień Flagi Rzeczypospolitej ma na celu propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych, które na przestrzeni wieków podlegały zmianie.Ustanowienie 2 maja dniem flagi państwowej ma swoje podłoże historyczne. Właśnie tego dnia żołnierze polscy z 1 Dywizji Kościuszkowskiej zawiesili biało-czerwoną flagę na kolumnie zwycięstwa w Tiergarten w Berlinie, zdobywając miasto przyczynili się do zakończenia działań wojennych w Europie w czasie II wojny światowej. Data ta nawiązuje również do czasów PRL-u, w których, w przed dzień ustanowienia Święta Konstytucji 3 Maja, władze komunistyczne wydały zakaz wywieszania flag państwowych dla upamiętnienia tego wydarzenia.
Święto Konstytucji 3 maja 1791 roku została uchwalona Konstytucja Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Była pierwszą spisaną konstytucją w nowożytnej Europie, drugą na świecie po amerykańskiej.
Już w dwa dni po uchwaleniu Konstytucji przez Sejm Wielki (1788-1792) dzień 3 maja uznano za  święto narodowe, które później z powodu niewoli kraju zostało na długi czas  zawieszone. Przywrócono je po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku. Po II wojnie światowej w roku 1946 władze komunistyczne zabroniły publicznego świętowania, a próby manifestacji były tłumione przez milicję. W 1951 roku święto zostało oficjalnie zniesione. Od 1990 roku 3 Maja znów jest oficjalnym świętem państwowym w Polsce i dniem wolnym od pracy. Od 2007 roku jest również świętem narodowym Litwy.
W szczególnie podniosłej atmosferze odbywają się główne obchody Święta 3 Maja przed Grobem Nieznanego Żołnierza na Placu Piłsudskiego w Warszawie. Towarzyszą im defilada wojskowa, salwy armatnie, uroczysta odprawa warty, składanie wieńców. Hołd dziełu wybitnych Polaków oddają przedstawiciele najwyższych władz państwowych, wojskowych, duchowieństwa, reprezentanci korpusu dyplomatycznego, kombatanci, harcerze i tysiące warszawiaków.
Święto 3 maja jest świętem radosnym. W całej Polsce odbywają się wiosenne imprezy, koncerty, rodzinne majówki.
 • 28-04-2017

Trwa walka z czasem i przeciwnościami natury

Ilustracja do informacji: Trwa walka z czasem i przeciwnościami natury
Gruntowny remont pałacu barokowego w Otmuchowie będącego siedzibą Urzędu Miejskiego  prowadzony jest od początku w trudnych, niesprzyjających warunkach pogodowych. Gros prac, które muszą być wykonywane pod gołym niebem napotyka na opór aury, która nie szczędzi zimna i opadów deszczu, a dzisiaj nawet śniegu. Powoduje to konieczność wstrzymywania prac i grozi przenikaniem wód opadowych do wnętrza obiektu. Odkryta połać dachowa, aczkolwiek zabezpieczona  plandekami nie zawsze radzi sobie z ciągłymi opadami deszczu. Podobną sytuację ma wykonawca po zdemontowaniu kamiennych schodów zewnętrznych  prowadzących do wejścia do pałacu.  A czas biegnie nieubłaganie. Termin zakończenia robót mija 15 czerwca. Zakres robót budowlanych do wykonania jest jeszcze duży. Najważniejszym jest uporać się z robotami zewnętrznymi – remontem poszycia dachowego i przebudową schodów. Z pozostałym zakresem robót, bez względu na pogodę można sobie już jakoś radzić. Zakres remontowy obiektu oprócz dachu i schodów zewnętrznych obejmie też wymianę stolarki okiennej i renowację stolarki drzwiowej. Wszystko to w ramach zadania pn: Zwiększenie dostępności do zasobów dziedzictwa kulturowego w powiecie nyskim poprzez remont konserwatorski Ratusza Miejskiego w Paczkowie oraz Pałacu Biskupiego w Otmuchowie” dofinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020 w ramach Osi priorytetowej V – Ochrona Środowiska, dziedzictwa kulturowego i naturalnego, Poddziałania 5.3.2 – Dziedzictwo kulturowe i kultura na obszarach przygranicznych. Przypomnijmy, że w maju 2016 roku Gmina Paczków jako Lider projektu złożyła wniosek o dofinansowanie projektu, który właśnie jest już realizowany w partnerstwie z Gminą Otmuchów. Całkowity koszt projektu wyniesie 1 108 518,59 zł, z czego kwota dofinansowania ze środków unijnych dla obu Gmin to 863 993,36 zł.
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

6Galeria zdjęć: Trwa walka z czasem

 • 28-04-2017

Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK

Ilustracja do informacji: Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK
W środę, 26 kwietnia odbył się etap strefowy Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK. Zawody dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych zorganizowane zostały w PWSZ w Nysie. Celem Mistrzostw było m.in. podniesienie poziomu wiedzy uczniów z zakresu udzielania pierwszej pomocy oraz przeciwdziałanie wypadkom poprzez upowszechnianie zasad bezpieczeństwa i wykształcenie nawyków ich przestrzegania. Pięcioosobowe zespoły (11) z rejonu nyskiego i otmuchowskiego pokonywały trasę, na której były umieszczone stacje z upozorowanymi sytuacjami zagrażającymi życiu. Każda z drużyn musiała odpowiednio rozpoznać obrażenia m.in.:oparzenie dłoni, krwotok z nosa, krwawienie z ucha, omdlenie, otarcia, uraz kręgosłupa, osobę nieprzytomną, bez zachowanych funkcji życiowych –  prawidłowo udzielić pomocy poszkodowanym. Ponadto oceniane było bezpieczeństwo ratowników, koordynacja pracy w zespole, umiejętność wezwania pogotowia. Uczestnicy rozwiązywali test zawierający 15 pytań  z zakresu udzielania pierwszej pomocy.                                                                                                                             Na stacjach sędziowali i pozorację przygotowali słuchacze PWSZ w Nysie (Ratownictwo Medyczne).
Miejsca  drużyn z OR PCK Otmuchów:
szkoły gimnazjalne:
I miejsce    - Gimnazjum w Jarnołtowie w składzie: Maria Pacławska, Nikola Witoń, Zuzanna Kinder, Jakub Kubiesa, Maria Gaweł (opiekun Krystyna Lech - Rząsa)
II m.           - Gimnazjum w Otmuchowie
III m.          - Publiczne Gimnazjum w Paczkowie
  szkoły ponadgimnazjalne:
I miejsce    -  ZS w Otmuchowie w składzie: Wojciech Wach, Julia Bukartyk, Martyna Wydra, Elżbieta Lewicka, Dorota Kula (opiekun Jolanta Czerniec)
II m.           -  ZS w Paczkowie
 Gratulacje dla młodych ratowników z Gminy Otmuchów. Reprezentować będą  rejon  na zawodach okręgowych w Opolu w dn. 20 maja.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

5Galeria zdjęć: Zawody PCK

 • 28-04-2017

Konkurs Recytatorski

Ilustracja do informacji: Konkurs Recytatorski
26 marca 2017 r. w Kinie Podzamcze w Otmuchowie odbył się  Konkurs Recytatorski, celem jest uwrażliwienie dzieci, młodzieży na wartości estetyczne i moralne zawarte w poezji i prozie polskiej. W miejsko-gminnym konkursie wzięło udział 44 uczestników z następujących szkół:  Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Otmuchowie, Zespół Szkolno-Przedszkolny z Kałkowa, Meszna i Maciejowic oraz Szkoła Podstawowa i Gimnazjum z Jarnołtowa.
Komisja przyznała poszczególne  miejsca w kategorii:
Szkoły Podstawowe klasy 1 - 3
I miejsce     Dominika Babiak
II miejsce    Adam Rudecki
III miejsce   Konrad Janeczek
Szkoły Podstawowe klasy 4 -6
I miejsce     Mateusz Kaliciński
II miejsce    Wiktoria Gołąbek
III miejsce   Marta Krypel
Gimnazja
I miejsce     Mariola Grodzińska
II miejsce    Katarzyna Słowik
III miejsce   Zuzanna Wójs
Laureaci otrzymali dyplomy pamiątkowe i atrakcyjne nagrody książkowe.
 
 
 • 28-04-2017

Awans do wielkiego finału!!!

Ilustracja do informacji: Awans do wielkiego finału!!!
22.04.2017 zawodnicy pod opieką Kazimierza Michałowicza - rocznik 2007 i młodsi-brali udział w w eliminacjach Klubowych Mistrzostw Polski rocznik 2007, które rozgrywane były w Białobrzegach. Do rozgrywek przystąpiło 80 zespołów z całej Polski. Drużyny podzielono na 8 grup po 10 zespołów, awans do wielkiego finału na stadionie Legii Warszawa zapewniały pierwsze 4 miejsca w grupie.
Nasza drużyna grała  w następującym składzie : Bartosz Dyrek, Jakub Wilman, Kajetan Żarów, Antoni Piwowarczyk, Kamil Zaczyk, Łukasz Oleksyk, Sławomir Sosulski, Błażej Flek, Kacper Lewandowski i uzyskała następujące wyniki:
Czarni -Galacticos Ostrowiec 3:0 walkower (wszystkim drużynom przyznano walkower - drużyna nie dojechała)
Czarni -Młodzik Radom 1:1  (Wilman)
Czarni - AP Domaradzki 0:1
Czarni - Cracovia Kraków 1:2 (Piwowarczyk)
Czarni - MOSP Białystok 2:1 (Wilman,Sosulski)
Czarni - KS Koszyce Wielkie 1:0 (Lewandowski)
Czarni - Footbal Academy Rzeszów 0:1
Czarni - Playmaker Academy 3:0 walkower (wszystkim drużynom przyznano walkower - drużyna nie dojechała)
Czarni - KS Włokniarz Moszczenica 5:0 ( Sosulski,Lewandowski x2, Piwowarczyk,Zaczyk)
Ostatecznie drużyna zajęła czwarte miejsce (wyprzedziła Radom lepszą różnicą bramek) i jedzie 11 czerwca na wielki finał do Warszawy!!!
Otmuchowska drużyna  jest jedyną z Województwa Opolskiego w wielkim finale - odpadł Start Namysłów (mistrz Opolszczyzny z sezonu 2015/2016), Masters Brzeg (zwycięzca Pucharu Tymbarka na Opolszczyźnie), Rodło Opole iVictoria Chróścice.
Oczywiście z takim wyjazdem wiążą się też problemy organizacyjnom - finansowe (nocleg,przejazd,wpisowe) dlatego opiekunowie drużyny i zawodnicy proszą wszystkich kibiców o wsparcie finansowe, chodźby symbolicznymi środkami wpłacając je na niżej wskazane konto.
Obiecują dać z siebie wszystko i pokazać się z jak najlepszej strony.
Przekazują też tą drogą podziękowanie Panu Burmistrzowi Otmuchowa za udostępnienie busa i pomoc w organizacji wyjazdu, Starostwu Powiatowemu w Nysie za wsparcie finansowe, wszystkim którzy dołożyli swoją cegiełkę do realizacji ich wyjazdu oraz rodzicom za organizację i doping podczas turnieju.
Numer konta (tylko dla Orlików)
Międzyzakładowy Ludowy Klub Sportowy Czarni Otmuchów ul.Sportowa 1, 48-385 Otmuchów
z dopiskiem Orliki 2007
Nr rachunku 11 8872 0003 0000 0084 2000 0020
Bank Spółdzielczy w Otmuchowie
Trzymajmy za nich kciuki 11 czerwca!!!
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

4Galeria zdjęć: Awans do wielkiego finału!!

 • 26-04-2017

Konkursy PCK

Ilustracja do informacji: Konkursy PCK
W dn. 24.04. 2017 r. w M-G Domu Kultury odbył się etap gminny dwóch konkursów organizowanych przez Zarząd Oddziału Rejonowego PCK w Otmuchowie: XV Turniej PCK ph. „Człowiek i Jego Środowisko” dla szkół podstawowych oraz XII Okręgowa Olimpiada Wiedzy  o Czerwonym Krzyżu dla wszystkich typów szkół. Celem konkursów było m.in.: inspirowanie i tworzenie warunków do zgłębiania problematyki zdrowotnej, kształtowanie wśród uczniów postaw i zachowań prozdrowotnych i proekologicznych, promowanie i popularyzowanie idei Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca wśród dzieci i młodzieży. Każdy uczestnik rozwiązywał test składający się z 30 pytań. 
Laureaci Turnieju PCK „Człowiek i Jego Środowisko” :I m. Wiktor Guzik z ZS w Jarnołtowie, II m. Gabriel Mąkosz  z ZSP w Wójcicach,
III m. Izabela Przybyło z ZSP w Maciejowicach. Pierwsze miejsca w Olimpiadzie o CK w poszczególnych kat. szkół zajęli : Kornelia Kurowska - SP w Jarnołtowie, Nikola Witoń - Gimnazjum w Jarnołtowie, Julia Bukartyk - ZS w Otmuchowie. Na II m. uplasowali się Jakub Wajdeczko (SP w Jarnołtowie), Maria Pacławska (Gimnazjum w Jarnołtowie), Martyna Wydra (ZS w Otmuchowie), a na III m. - Gabriela Klusek (ZSP w Mesznie), Kornelia Trela (Gimnazjum w Otmuchowie), Wojciech Wach (ZS w Otmuchowie). Nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Nysie zwycięzcom wręczał Sekretarz Miasta Artur Banasiak.
ZOR PCK dziękuje nauczycielom za przygotowanie uczniów do etapu gminnego, Panu Dyrektorowi M-G Domu Kultury za udostępnienie pomieszczeń na organizowane konkursy.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

6Galeria zdjęć: Konkursy PCK

 • 26-04-2017

Pozytywna Opinia Regionalnej Izby Obrachunkowej

Ilustracja do informacji: Pozytywna Opinia Regionalnej Izby Obrachunkowej
Skład Orzekający Regionalnej Izby Obrachunkowej w Opolu pozytywnie zaopiniował sprawozdanie Burmistrza Otmuchowa z wykonania budżetu Gminy Otmuchów za 2016r.  Z uzasadnienia opinii wynika, że dane zawarte w przedłożonym sprawozdaniu Burmistrza pozostają w zgodności z wielkościami ujętymi  w uchwale Rady Miejskiej w Otmuchowie  w sprawie uchwały budżetowej na 2016r. (z poźn. zm.)  i sprawozdaniach sporządzonych za okres od początku roku do dna 31 grudnia 2016r.  Skład Orzekający rozbieżności nie stwierdził. Pełny tekst uchwały Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Opolu nt. opinii o sprawozdaniu z wykonania budżetu Gminy za 2016r. przedłożony zostanie przez Przewodniczącego Rady Miejskiej w Otmuchowie na jednej z sesji, która odbędzie się w terminie do 30 czerwca br. Jej najważniejszym punktem będzie głosowanie uchwały w sprawie udzielenia absolutorium Burmistrzowi Otmuchowa. Uchwalenie absolutorium wiąże się bezpośrednio z oceną pracy Burmistrza i realizacją zapisów zawartych w ubiegłorocznej uchwale budżetowej Gminy Otmuchów. Radni podejmują decyzję biorąc pod uwagę opinię Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Opolu oraz Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej.
 • 25-04-2017

Drzwi otwarte w OSP w Maciejowicach

Ilustracja do informacji: Drzwi otwarte w OSP w Maciejowicach
Zachęcamy do odwiedzenia jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Maciejowicach podczas organizowanych w dniu 30 kwietnia br. od godz. 16.00 Dni Otwartych. W czasie imprezy będzie można bliżej poznać strażacką służbę, zwiedzić remizę i obejrzeć sprzęt ratowniczo – gaśniczy. Na wszelkie pytania będą też odpowiadać strażacy. Nie zabraknie okolicznościowego poczęstunku, a i szykuje się też dobra zabawa.
 
 • 25-04-2017

Drogi transportu rolnego będą przebudowane

Ilustracja do informacji: Drogi transportu rolnego będą przebudowane
Jest dobra informacja z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego. Dwie drogi transportu rolnego w Gminie Otmuchów będą przebudowane przy udziale śródków budzetowych samorządu województwa. Są to długo wyczekiwane przez rolników i społeczność lokalną inwestycje. Chodzi  o drogi relacji Wierzbno - Zwierzyniec oraz Wierzbno – Broniszowice. Na dofinansowanie tych inwestycji Burmistrz Otmuchowa złożył do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego dwa odrębne wnioski. Oba przyjęte zostały do wspólfinansownia. To duży sukces. Dzięki zrealizowaniu tych inwestycji rolnicy zyskają wygodny dojazd do pól, natomiast mieszkańcy Wierzbna i okolicznych wiosek znacznie krótsze połączenie do Otmuchowa, a amatorzy sportu rowerowego świetne trasy rowerowe. Dotacja z Urzędu Marszałkowskiego stanowi do 80 % środków kwalifikowanych, jakie zostaną przeznaczone na te zadania. Pozostałe muszą pochodzić z gminnej kasy. Koszt całkowity obu inwestycji to około 1,2 mln zł.
Aktualny stan nawierzchni tych dróg powoduje wiele utrudnień komunikacyjnych związanych z dojazdem do gruntów rolnych ze względu na zbyt małą wytrzymałość ich nawierzchni. Celem zasadniczym wykonania przedsięwzięć jest przede wszystkim zwiększenie ich nośności i trwałości ich nawierzchni. Przełoży to się na zmniejszenie zużycia sprzętu rolniczego, lepsze skomunikowania gospodarstw z gruntami rolnymi i zmniejszoną emisją spalin. Zmiana nawierzchni poprawi również bezpieczeństwo w ruchu użytkowników tych dróg. Zadania będą zrealizowane do końca września br.
 • 24-04-2017

Gmina Otmuchów na Colegium Medicum Uniwersytetu Opolskiego

Ilustracja do informacji: Gmina Otmuchów na Colegium Medicum Uniwersytetu Opolskiego
Kolejną cegiełkę do powstania wydziału lekarskiego Uniwersytetu Opolskiego dokłada Gmina Otmuchów. Władze samorządowe Gminy  mając świadomość, że każde wsparcie, niezależnie od wysokości ofiarowanej kwoty, jest bardzo cenne zadeklarowały wsparcie finansowe tej inicjatywy.  
30 marca br. Rada Miejska w Otmuchowie podjęła uchwałę o udzielaniu dotacji inwestycyjnej dla Uniwersytetu Opolskiego na utworzenie i wyposażenie Colegium Medicum Uniwersytetu Opolskiego. Dotacja zostaje udzielona ze śródków budżetu Gminy Otmuchów na 2017r. w wysokości 20 tysięcy złotych.
 
 
 
 • 24-04-2017
Logo: Biuletyn Informacji Publicznej
.
Baner: Otmuchów panoramaBaner: Łódki jezioro wiosnaBaner: Zamek nocBaner: Rynek wiosnaBaner: Park wiosnaBaner: JezioroBaner: SolariumBaner: ZamekBaner: Lato kwiatów
Imieniny: Pawła i Walerii ...

Urząd Miejski

ul. Zamkowa 6, 48-385 Otmuchów

tel./fax. 77 431 50 16, tel. 77 431 50 17 umig@otmuchow.pl

Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda