Aktualności

"Trzeźwy poranek" w Otmuchowie

Ilustracja do informacji: "Trzeźwy poranek" w Otmuchowie
Wczoraj od godzin porannych funkcjonariusze wydziału ruchu drogowego Komendy Powiatowej w Nysie prowadzili w Otmuchowie kontrole trzeźwości kierowców. „Trzeźwy poranek”  bo taką od kilku lat nosi nazwę ta akcja prowadzona była w centrum Otmuchowa. Wszyscy kierowcy sprawdzani byli na zawartość  alkoholu w wydychanym powietrzu. Akcja przebiegała bardzo sprawnie, z zachowaniem płynności ruchu drogowego. Nie znamy wyników kontroli ale jej prowadznie uznać należy jako bardzo pożyteczne. Policjanci ostrzegają, że akcja będzie prowadzona cyklicznie oczywiście bez wcześniejszego ostrzeżenia.Przypominają też, że za jazdę "na podwójnym gazie" grozi nawet dwa lata więzienia.
 
  • 29-01-2014

Policja apeluje. Nie bądź obojętny.

Ilustracja do informacji: Policja apeluje. Nie bądź obojętny.
Tegoroczna zima kazała na siebie długo czekać. Siarczysty mróz i okryta śnieżnym puchem okolica, to tylko jedna strona medalu. Niestety niskie temperatury okazują się często śmiertelne dla osób bezdomnych. Pamiętajmy, że nasza reakcja może uratować komuś życie. Mimo, że zima przyszła w tym roku dość późno, to niskie temperatury, które ze sobą przyniosła, bardzo szybko dały się wszystkim we znaki. Tylko wczoraj z wychłodzenia zmarło 11 osób. Zanim wyjdziemy z domu, dla włansego bezpieczeństwa, załóżmy ciepłe ubranie i zjedzmy sycący posiłek. Pamiętajmy również jak ważne jest prawidłowe korzystanie z pieców i piecyków gazowych - stare, niesprawdzane i nieczyszczone, mogą stać się przyczyną zatrucia czadem. Mroźne dni i noce, szczególnie ciężko znoszą osoby bezdomne, które próbując przetrwać szukają schronienia na ogródkach działkowych, dworcach kolejowych czy w piwnicach. Bezdomni w obawie przed zimnem szukają miejsc, w których mogą się ogrzać. Często zasiedlają opuszczone mieszkania czy domy, a te z uwagi na zły stan techniczny mogą mogą grozić zawaleniem. Również spoósb ogrzewania pomieszczeń przez bezdomnych pozostawia wiele do życzenia – zdarza się, że rozpalają oni ogniska, co może zakończyć się nawet pożarem.Trudne warunki atmosferyczne są niestety przyczyną wielu zamarznięć, do których dochodzi każdej zimy. Podczas zeszłorocznej zimy, z powodu wychłodzenia, śmieć poniosło 212 osób. Od początku tego roku zamarzło 28 osób z których 11 wczorajszej doby. Pamiętajmy, że obowiązkiem każdego z nas jest reagowanie na cudzą krzywdę. Nie pozostawajmy obojętni wobec tych, którzy zwłaszcza teraz mogą potrzebować naszej pomocy. Zwracajmy uwagę na osoby bezdomne – zgłaszajmy odpowiednim służbom miejsca ich przebywania. Klatki schodowe, domki letniskowe czy piwnice, nie są odpowiednimi na przeczekanie zimy. Pamiętajmy, że szczególnej pomocy wymagają osoby będące pod wpływem alkoholu – człowiek nietrzeźwy zdecydowanie szybciej traci ciepło.Szczególnej uwagi wymagają od nas także osoby starsze i samotne – bardzo niska temperatura, śliskie chodniki, czy sypiący z nieba śnieg, mogą okazać się dla nich barierą nie do pokonania. Warto upewnić się, czy nie potrzebują oni pomocy w codziennych czynnościach takich jak chociażby zakupy. O trudnej sytuacji sąsiada czy znajomego możemy również powiadomić Ośrodek Pomocy Społecznej. Policja i Straż Miejska, jak co roku, w sposób szczególny kontrolują miejsca, w których przebywają bezdomni. Informują ich o możliwości skorzystania z pomocy specjalnych ośrodków, które wszystkim potrzebującym oferują nocleg i ciepły posiłek. Pamiętajmy, że osoby leżące na przystankach czy ławkach w parku, zwłaszcza będące pod wpływem alkoholu, również potrzebują naszej uwagi i pomocy. Wystarczy jeden telefon, a zaalarmowane służby przybędą na miejsce. Jeśli jesteś zaniepokojony sytuacją osoby bezdomnej lub samotnej zadzwoń: 997, 112, 986. (KPP Nysa).
  • 29-01-2014

ZSP Wójcice- Dzień Babci i Dziadka

Ilustracja do informacji: ZSP Wójcice- Dzień Babci i Dziadka
Tradycyjnie jak co roku,  21 stycznia najmłodsi uczniowie, klasy  I-III oraz przedszkolaki przygotowały występy dla swoich kochanych dziadków. Uroczystość odbyła się w remizie strażackiej w Wójcicach. Uczniowie przedstawili inscenizacje, a także zaśpiewali najpiękniejsze piosenki, które ściskały za serce niejedną babcię oraz dziadka. Przedszkolaki przygotowały także występy taneczne. Dzieci występowały przed bardzo liczną publicznością, na widowni było ponad 100 osób. Rada rodziców przygotowała poczęstunek dla najważniejszych w tym dniu BABĆ I DZIADKÓW.
 
  • 29-01-2014

Wybitni uczniowie w Zespole Szkół w Jarnołtowie

Ilustracja do informacji: Wybitni uczniowie w Zespole Szkół w Jarnołtowie
20 stycznia 2014r. w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera przy ul. Krakowskiej 24 w Opolu Małgorzata Jakubów, uczennica Zespołu Szkół w Jarnołtowie, otrzymała  stypendium w ramach „Programu pomocy stypendialnej województwa opolskiego dla  szczególnie uzdolnionych uczniów szkół  gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych”. W uroczystości uczestniczyła Dyrektor Zespołu Szkół w Jarnołtowie Jolanta Potoczak oraz rodzice  uzdolnionej uczennicy. Stypendium otrzymało 204 uczniów ze średnią ocen 5,30. Stypendia wręczała Pani Barbara Kamińska, Wicemarszałek Województwa Opolskiego. Gratulując młodzieży osiągnięć naukowych jednocześnie zachęcała ich do rozwijania zainteresowań. Pani Marszałek podziękowała rodzicom i nauczycielom za to, że wspierają pasje ambitnej i uzdolnionej młodzieży. Obecna na uroczystości Pani Halina Bilik, Opolski Kurator Oświaty wyraziła nadzieję, że dobrze zainwestowane stypendia, np. w książki i płyty, przyczynią się do rozwijania pasji i zainteresowań uczniów. Gratulujemy Małgosi tego wyjątkowego wyróżnienia i życzymy dalszych sukcesów w nauce.
 
  • 28-01-2014

Cała prawda o obowiązkowej wymianie praw jazdy

Ilustracja do informacji: Cała prawda o obowiązkowej wymianie praw jazdy
Kierowcy zostaną zmuszeni do wymiany praw jazdy z ograniczonym okresem ważności, jednak nie będą musieli przechodzić badań lekarskich. Klamka zapadła, Trybunał Konstytucyjny uznał, że obowiązek wymiany praw jazdy wydanych bezterminowo na dokumenty ważne maksimum 15 lat jest zgodny z konstytucją. Najczęściej krytykowany był obowiązek wykonywania obowiązkowych badań lekarskich (koszt 200 zł) potrzebnych do otrzymania nowego dokumentu. To także miało spowodować wyeliminowanie z dróg kierowców seniorów. W przypadku większości kategorii praw jazdy prawda jest jednak inna. Nic się nie zmienia, nie trzeba wykonywać żadnych badań lekarskich. "Przy wymianie prawa jazdy kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B+E lub T nie trzeba ponownie zdawać egzaminu ani przechodzić dodatkowych badań lekarskich, chyba, że prawo jazdy zostało wydane na czas określony. Kiedy wygaśnie już ważność nowego dokumentu (standardowo po 15 latach) lub zajdzie potrzeba jego wymiany (np. z powodu zmiany danych), także nie będzie potrzeby wizyty u lekarza. Trzeba jednak będzie zapłacić za wydanie nowego dokumentu 100,50 zł. Natomiast badania będą musiały przechodzić osoby, które posiadają kat. C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D lub D+E.  Nowy wzór dokumentu został wprowadzony na mocy unijnej dyrektywy. Co ciekawe, w większości krajów ważność dokumentu to jedynie 10 lat. Polska skorzystała z możliwości przedłużenia okresu ważności prawa jazdy do 15 lat.
Warto wiedzieć
1. Osoba posiadająca bezterminowe prawo jazdy (starego typu) lub terminowe (nowy wzór), otrzymując nowy dokument (wtórnik) nie musi przechodzić badań lekarskich.
2. Każdy kierowca, który wymienia prawo jazdy (z powodu zgubienia, kradzieży, zniszczenia lub zmiany danych) lub otrzymuje go po raz pierwszy, dostaje dokument ważny przez 15 lat.
3. Osoby posiadające prawo jazdy wydane przed 19 stycznia 2013 r. będą musiały wymienić dokument od 2028 do 2033 r.
Jak wymienić prawo jazdy?
W wydziale komunikacji właściwym dla miejsca zameldowania należy osobiście złożyć wniosek o wydanie dokumentu.
Trzeba dostarczyć: dowód osobisty, dotychczasowe prawo jazdy lub oświadczenie o jego utracie, jedną fotografię o wymiarach 3,5 x 4,5 cm w pozycji lewego półprofilu, zapłacić za wydanie dokumentu 100,50 zł. 
  • 28-01-2014

„Dzień Babci i Dziadka na ludowo”

Ilustracja do informacji: „Dzień Babci i Dziadka na ludowo”
W dniach 23 i 24 stycznia w Publicznym Przedszkolu Nr 1 w Otmuchowie przy ul. Łokietka obchodzono uroczyście Dzień Babci i Dziadka, który na stałe zapisał się w przedszkolnym kalendarzu. Babcia i Dziadek to słowa, które każdemu dziecku kojarzą sięz ciepłem, miłością i wszystkim, co dobre. Dzieci to czują i wiedzą dlatego zaprosiły swoje ukochane Babcie i swoich  ukochanych Dziadków do przedszkola na to najcieplejsze ze wszystkich świąt, żeby podziękować  im za ich  dobro i wyrazić swoją miłość  śpiewem, wierszem i tańcem. A wszystko to w specjalnie przygotowanym programie artystycznym pod hasłem „Z babcią z dziadkiem na ludowo”. Piosenki z lat młodości  i wspólne śpiewanie wprawiły wszystkich w pogodny nastrój. Uwieńczeniem spotkania było wręczenie „Dziadkom” własnoręcznie wykonanych laurek przez dzieci oraz słodki poczęstunek przy ciepłej herbatce. Były to niezapomniane chwile pełne wzruszeń.
 
 
 
 
 
 
  • 28-01-2014

Kolędowanie w Grądach

Ilustracja do informacji: Kolędowanie w Grądach
 
Wesoło i uroczyście odbyła  się akademia z okazji Dnia Babci i Dziadka w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Grądach. Uroczystość, która miała miejsce 23 stycznia rozpoczęła się "Jasełkami" w wykonaniu dzieci z przedszkola i szkoły, a następnie  odbył się wieczór  kolędowy przy wspólnym stole, na którym z inicjatywy Koła Gospodyń Wiejskich znalazły się wypieki i słodkości. Zaproszeni goście dopisali na 100%, szkoła pękała w szwach. Wszystkim dopisywał dobry humor i radość ze wspólnego spotkania.
 
  • 27-01-2014

Pożyczka dla przedsiębiorców

Ilustracja do informacji: Pożyczka dla przedsiębiorców
"Każda Twoja inwetycja służy ochronie środowiska. Kupuj, buduj, remontuj. Nie zaprzepaść szansy rozwoju swojej Firmy i skorzystaj z pożyczek niskooprocentowanych, udzielanych przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej" Więcej na : http://www.wfosigw.opole.pl/node/194
  • 27-01-2014

Dzień Babci i Dziadka w Zespole Szkolno Przedszkolnym w Maciejowicach

Ilustracja do informacji: Dzień Babci i Dziadka w Zespole Szkolno Przedszkolnym w Maciejowicach
Od wielu lat w kalendarzu uroczystości obchodzonych corocznie w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Maciejowicach na stałe wpisany są uroczystości związane z obchodami Dnia Babci i Dziadka. Uroczystości te przygotowane są przez najmłodszych uczniów. Tak było również i w tym roku. 21 lutego, dzieci z przedszkola i klas I-III, przedstawiły piękną  inscenizację dla swoich bardzo licznie przybyłych gości. Wspaniała publiczność podziwiała i gromko oklaskiwała swoje ukochane wnuki, które  recytowały wiersze, radośnie śpiewały piosenki.  Dziadkowie i Babcie odbyli taneczną podróż po różnych krajach. Bawili się razem  z wnukami aż do utraty tchu. Po wspólnych zabawach nie żałowali pochwał dla swoich wnuków. W dalszej części uroczystości mili goście zostali ugoszczeni słodkim poczęstunkiem.  
  • 25-01-2014

Złote medalistki Igrzysk Młodzieży

Ilustracja do informacji: Złote medalistki Igrzysk Młodzieży
Wczoraj w  Grodkowie  odbył  się  finał  Wojewódzkich  Igrzysk Młodzieży Szkolnej – Gimnazjada  2013/14
Zawody w dyscyplinie zespołowej - piłka ręczna  wygrała bez porażki druzyna  
Zespołu  Szkół  w  Otmuchowie 
zdobywając 
Złoty  medal  i tytuł  MISTRZA WOJEWÓDZTWA  OPOLSKIEGO w  piłce ręcznej  dziewcząt  gimnazjów.
 

WYNIKI
PG 1 KLUCZBORK-GP1 GRODKÓW  7-13
PG JEMIELNICA -ZS OTMUCHÓW 5-18
GP 1 GRODKÓW -ZS OTMUCHÓW 11-14
PG 1 KLUCZBORK -PG JEMIELNICA 6-9
PG JEMIELNICA-GP1 GRODKÓW 3-12
ZS OTMUCHÓW-PG1 KLUCZBORK 18-7
 
TABELA
 
1.ZS  OTMUCHÓW    6 PKT   50-23 BRAMKI
2.GP1  GRODKÓW    4           36-23
3.PG  JEMIELNICA     2            17-36
4.PG1  KLUCZBORK   0           20-40

 
 
Drużyna  Zespołu  Szkół  w  Otmuchowie  wystąpila  w nastepującym składzie :
CHODAKOWSKA  MARTA/BRAMKARZ/,DROZDOWSKA  JOANNA/13 BRAMEK W FINALE/,
CIEŚLIŃSKA KLAUDIA /11 BRAMEK/,KOZIARSKA AGATA /8 BRAMEK/,BUKARTYK JULIA/5 BRAMEK/
BANASIAK KINGA / 8 BRAMEK/,BARYLSKA  PATRYCJA/ 3 BRAMKI/ ,BUKARTYK NINA/1 BRAMKA/,
KOTARA PATRYCJA /1 BRAMKA/,KULCZYCKA KATARZYNA ,GORCZYCZYŃSKA  ANGELIKA.

 

Trener - JANUSZ  KOBAK
 
Gratulujemy !!!
 
  • 24-01-2014
Logo: Biuletyn Informacji Publicznej
.
Baner: Otmuchów panoramaBaner: Łódki jezioro wiosnaBaner: Zamek nocBaner: Rynek wiosnaBaner: Park wiosnaBaner: JezioroBaner: SolariumBaner: ZamekBaner: Lato kwiatów
Imieniny: Wiktora i Eustachego ...

Urząd Miejski

ul. Zamkowa 6, 48-385 Otmuchów

tel./fax. 77 431 50 16, tel. 77 431 50 17 umig@otmuchow.pl

Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda