Aktualności

„ My się błędów nie boimy ortografię polubimy”.

Ilustracja do informacji: „ My się błędów nie boimy ortografię polubimy”.
W Publicznej Szkole Podstawowej w Kałkowie odbył się Gminny Konkurs Ortograficzny klas trzecich Szkół Podstawowych pod hasłem „ My się błędów nie boimy ortografię polubimy”. W konkursie udział wzięło 12 uczniów z pięciu szkół podstawowych Gminy Otmuchów. Uczniowie pisali dyktando i test ortograficzny. Pracę uczniów nadzorowała i oceniała komisja złożona z nauczycieli szkół biorących udział w konkursie pod kierownictwem pani dyrektor mgr Bogusławy Jurek. Po części pisemnej dla wszystkich uczestników organizatorzy przygotowali słodki poczęstunek.
Laureatami XIII Gminnego Konkursu Ortograficznego klas  III Szkół Podstawowych zostali:
I miejsce – Żaneta Pierzchała -  Szkoła Podstawowa w Kałkowie
II miejsce – Aleksandra Gabryś - Szkoła Podstawowa w Kałkowie
III miejsce – Wiktor Guzik - Szkoła Podstawowa w Jarnołtowie 
Uczniowie biorący udział w konkursie otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki a laureaci dyplomy i nagrody ufundowane przez Urząd Miejski w Otmuchowie.
 
  • 17-04-2014

Pożyteczne podróże

Ilustracja do informacji: Pożyteczne podróże
Uczniowie Kółka Fizycznego otmuchowskiego gimnazjum w ramach projektu POKL  „Mamy szanse mamy przyszłość” odwiedzili Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Świerku,  poświęcając też  jeden dzień  na zwiedzanie Warszawy. Ich wizyta w Narodowym  Centrum Badań Jądrowych rozpoczęła się godzinnym wykładem przeprowadzonym przez panią dr Ewę Droste. Następnie mieli okazję dowiedzieć się na jakiej zasadzie działa reaktor Maria. Ubierając białe laboratoryjne fartuchy ponoć czuli się jak prawdziwi fizycy. Pobyt zakończony został wywiadem z dr. Sławomirem Wronkiem - specjalistą projektowania urządzeń, które działają wykorzystując cząstki elementarne i wysokie energie. Kilka tygodni później ci sami uczniowie mieli  okazję  odwiedzić Akademię Górniczo Hutniczą w Krakowie. Od 4 kwietnia odbywały się tam Dni Otwarte uczelni. Spotkanie z prof. Januszem Wolnym, przybliżyło im specyfikę funkcjonowania  Wydziału Fizyki i Informatyki. Odwiedzili również kilka laboratoriów(nanotechnologii, II pracowni fizyki, rezonansu magnetycznego, fotosyntezy, ciała stałego). Wszystkie te wydarzenia poszerzyły wiedzę młodzieży. Już w czerwcu br. planują odwiedzić Europejską Organizację Badań Jądrowych - największe na świecie laboratorium wysokich energii i cząstek elementarnych - ośrodka naukowo -badawczego położonego na północno - zachodnich przedmieściach Genewy, na granicy Szwajcari i Francji, pomiędzy Jeziorem Genewskim a górskim pasmem Jury. Wierzą, że im się to uda.
 
  • 16-04-2014

Ważna informacja

Ilustracja do informacji: Ważna informacja
W zakładce WYBORY DO PE zamieszczone zostało  OBWIESZCZENIE  BURMISTRZA OTMUCHOWA z  dnia  9  kwietnia  2014 r. w sprawie informacji o numerach i granicach obwodów głosowania, wyznaczonych siedzibach obwodowych komisji wyborczych, lokalach obwodowych komisji wyborczych dostosowanych do potrzeb wyborców niepełnosprawnych, o możliwości głosowania korespondencyjnego przez wyborców niepełnosprawnych w wyborach do Parlamentu Europejskiego zarządzonych na dzień 25 maja 2014 r.
Prosimy o zapoznanie się z treścią OBWIESZCZENIA. Informacje tam zawarte ułatwią udział mieszkańcom naszej gminy w wyborach do Parlamentu Europejskiego.
 
  • 16-04-2014

Jest program estradowy tegorocznego "Lata Kwiatów"

Ilustracja do informacji: Jest program estradowy tegorocznego "Lata Kwiatów"
Jest już szczegółowy program estradowy tegorocznego 42. „Lata Kwiatów Otmuchów ‘2014” - naszej dorocznej imprezy. Impreza oprócz wszechobecnych kwiatów będzie obfitowała w szereg muzycznych atrakcji. Gościem specjalnym będzie „Ryszard Rynkowski z zespołem”, który wystąpi 06 lipca (w niedzielę) na zakończenie tegorocznego "Lata Kwiatów". Gwiazdą piątkowego wieczoru będzie zespół "Mezo z zespołem". W sobotę natomiast koncertować będzie  „Budka suflera”, popularny zespół polskiej estrady. Miłośnicy zespołów folklorystycznych będą mogli posłuchać występów zespołów z naszych miast partnerskich. Na scenie pojawi się również polski „Kabaret Młodych Panów”. Będą biesiady, zespoły amatorskie i będzie wiele innych atrakcji. Tegoroczne "Lato Kwiatów" odbędzie się w dniach 04-06 lipca. W sobotę (5 lipca) w ramach tegorocznej imprezy będą bawić się mieszkańcy Grądów i okolicznych miejscowości. Jest już tradycją, że corocznie w jednej z naszych wsi w dniach otmuchowskiego święta kwiatów odbywa się dodatkowa lokalna impreza. Pogram imprezy przewiduje m.in. koncert "Andrzeja Cierniewskiego” oraz występy zespołów folklorystycznych i amatorskich zespołów muzycznych.   
Szczegóły w poniższym załączniku.
  • 15-04-2014

Pozostało niewiele dni na złożenie zeznania podatkowego

Ilustracja do informacji: Pozostało niewiele dni na złożenie zeznania podatkowego
Podatnicy, którzy zostawią wypełnienie PIT na ostatnie dni kwietnia, powinni w skupieniu i bez pośpiechu wypełnić formularz zeznania. Najczęściej popełniane błędy w PIT-ach za 2012r. to: brak podpisu pod zeznaniem, błąd w numerze KRS organizacji pożytku publicznego, do której ma trafić 1 proc. podatku, błędy w obliczeniach, brak załączników czy wpisanie zamiast swojego numeru PESEL albo NIP – identyfikatora płatnika. W celu uniknięcia pomyłek wskazane jest, aby podatnicy wypełniając zeznanie, zapoznali się z broszurami, które do każdego typu zeznania dostępne są zarówno w urzędach, jak i na stronie internetowej Ministerstwa Finansów. Pomocą służą także urzędnicy w urzędach skarbowych. Przed wypełnieniem zeznania warto zwrócić szczególną uwagę na to, czy mamy już wszystkie niezbędne informacje o uzyskanych przez nas dochodach w roku podatkowym. Należy uważnie czytać wszystkie rubryki w zeznaniach. Zaoszczędzi to czasu i problemów zarówno podatnikowi, jak i urzędowi skarbowemu. 
  • 15-04-2014

„Aby każdy miał radosne święta”

Ilustracja do informacji: „Aby każdy miał radosne święta”
„Aby każdy miał radosne święta” - pod takim  hasłem  Oddział Rejonowy  PCK  w Otmuchowie organizował przedświąteczną akcję charytatywną  „Wielkanoc z PCK”. Młodzież czerwonokrzyska z ZS w Otmuchowie  ( opiekun p. Marzena Zychowicz ) zbierała w piątek i w sobotę (4 i 5 kwietnia) żywność i pieniądze  w marketach: Lewiatan, EKO, Biedronka. Kwesty na pomoc potrzebującym przeprowadzali również członkowie SK PCK  w Jarnołtowie, w Kałkowie i w Mesznie. Akcję wsparły ZPC,  przekazując słodycze do paczek. Dzięki wspólnym działaniom udało  się  przygotować 75 paczek świątecznych na kwotę ok. 4500 zł .
Zarząd OR PCK w Otmuchowie serdecznie dziękuje za pomoc w organizacji akcji wolontariuszom , właścicielom (kierownikom ) placówek handlowych , ZPC oraz  mieszkańcom gminy za życzliwość i wspieranie podejmowanych przez PCK działań. To właśnie oni  podarowali odrobinę radości tym, dla których okres Świąt to czas troski.
Życzymy zdrowych i pogodnych Świąt Wielkanocnych, obfitości na świątecznym stole i wiosennego nastroju w rodzinnym gronie .
 
 
 
 
  • 14-04-2014

Dzisiaj niedziela palmowa

Ilustracja do informacji: Dzisiaj niedziela palmowa
Dzisiaj Niedziela Palmowa, która rozpoczyna najistotniejszy tydzień w kościele katolickim. W celu upamiętnienia przybycia Chrystusa do Jerozolimy wierni w tym dniu przychodzą do kościoła ze swoimi palmami. Niegdyś były to po prostu gałązki wierzbowe, jednak dzisiejsze palmy znacznie odbiegają od tych z przed wielu lat. Coraz częściej spotkać możemy się z dużymi palmami wykonanymi z różnego rodzaju suszonych kwiatów. Często także do ich produkcji są wykorzystywane kawałki bukszpanu lub nawet gałązki sosny. Niektórzy palmę traktują jako nieodłączną tradycje świąt Wielkanocnych. 
Niedziela Palmowa należy do najstarszych świąt w tradycji Kościoła. Obchodzona jest na pamiątkę triumfalnego wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Jest jednocześnie zapowiedzią męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa - czyli Świąt Wielkanocnych. Według obrzędów katolickich, tego właśnie dnia wierni przynoszą do kościołów do poświęcenia palemki, symbolizujące nie tylko męczeństwo Chrystusa, ale także odradzające się życie. Zwyczaj święcenia palm wprowadzono jednak dopiero w XI wieku.Poświęcone palmy wierni przechowują przez cały rok, aby w następnym mogły zostać spalone na popiół, którym są posypywane głowy w Środę Popielcową. 
W Polsce wykonywanie palm wielkanocnych ma bogatą tradycję. Szczególnie zwyczaj ten zachował się na Kurpiach w miejscowości Łyse oraz na Podkarpaciu w Lipnicy Murowanej, gdzie odbywają się corocznie konkursy na najdłuższą i najpiękniejszą palmę. Osiągają one wysokość kilkunastu metrów. Zrobione z wikliny, nie mogą zawierać żadnych metalowych części. Zdobione są baziami i kwiatami z bibuły. Po ich poświęceniu - zgodnie z ludową tradycją - zatyka się je za krzyże i obrazy, by strzegły domu od nieszczęść i zapewniały błogosławieństwo. Niegdyś wtykano także palmy na pola, aby Bóg strzegł zasiewów i plonów przed gradem, suszą i nadmiernym deszczem. 
  • 13-04-2014

Sprawdź ważność swojego paszportu

Ilustracja do informacji: Sprawdź ważność swojego paszportu
Zachęcamy wszystkich wyjeżdżających na wakacje poza strefę Schengen do załatwiania formalności związanych z wydaniem paszportu już teraz. Poza sezonem wakacyjnym w Oddziale Paszportowym nie ma kolejek a czas oczekiwania na paszport jest skrócony i wynosi ok 3 tygodni. Im bliżej wakacji tym liczba składanych wniosków rośnie i czas oczekiwania na paszport również.
Dlatego najlepiej już dziś sprawdzić ważność swojego paszportu (dla dzieci do lat 5 - ważny przez 12 miesięcy od daty wystawienia, dla dzieci 5-13 lat - ważny 5 lat, dla osób powyżej 13 roku życia - ważny przez 10 lat od daty wystawienia) i jeśli ważność wygasła zgłosić się do Oddziału Paszportów Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego, ul. Ozimska 19, I piętro. Oddział Paszportów czynny jest: poniedziałek – 7:45 – 16:30;  wtorek - piątek – 7:45 – 15:00.
Więcej na : http://www.bip.opole.uw.gov.pl/artykul/wydanie-paszportu-osobie-pelnoletniej
                http://www.bip.opole.uw.gov.pl/artykul/wydanie-paszportu-osobie-maloletniej
  • 13-04-2014

Telewizja odwiedziła plac budowy w Maciejowicach

Ilustracja do informacji: Telewizja odwiedziła plac budowy w Maciejowicach
Wczoraj Burmistrz Otmuchowa wspólnie z redaktorami TVP Opole wizytował plac budowy budynku wielorodzinnego w Maciejowicach. Temat budowy staje się coraz bardziej medialny głównie z powodu sposobu w jakim budynek zostaje wznoszony. Chodzi oczywiście o udział w jego budowie kursantów Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nysie kierowanych do pracy przy jego wznoszeniu przez Powiatowy Urząd Pracy w Nysie. Zainteresowanie mediów skierowane jest na efektywność tego przedsięwzięcia. Przekonują się naocznie, że budowa postępuje w sposób rzeczywisty a przy tym zaskakującym jest dyscyplina pracy na budowie, zachowany poziom bezpieczeństwa i wszechobecny ład i porządek. W ciągu dwóch lat budowy bryła budynku sięgnęła 3. kondygnacji. Kursanci pod nadzorem instruktorów, inspektora nadzoru i kierownika budowy nabywają zawodowych umiejętności. Ich dziełem są wszytkie wykonane roboty murowe z wyłączeniem robót konstrukcyjnych. W czasie wizyty TV kursancji budowali ściany działowe. Burmistrz Otmuchowa przypomniał, że prekursorem budowy obiektu tym systemem była Gmina Paczków gdzie wybudowano w ten sposób  12. rodzinny budynek komunalny. Za ten pomysł PUP w Nysie otrzymał nagrodę Rady Europy, którą Dyrektor PUP odebrał osobiście w Madrycie. Dzisiaj w Maciejowicach postaje dwukrotnie większy. Zdecydownie większe będą powierzchnie mieszkań. Plany roku 2014 to przykrycie obiektu dachem i osadzenie stolarki okiennej i drzwiowej. Czy uda to się zrobić. Tego jeszcze nie wiemy. Osoby funkcyjne na budowie twierdzą, że z ich strony można jeszcze więcej. Wspominają o robotach instalacyjnych i ociepleniowych. Kursy będą trwały nieprzerwanie do połowy grudnia. Front robót, siła fachowa i robocza jest. Potrzebne są jeszcze pieniądze na zakup materiałów. W tym roku Gmina Otmuchów zabezpieczała na budowę 500 tys. zł. Poszerzony zakres robót w stosunku do zakładanego spowodowałby potrzebę przesunięcia środków na te właśnie cele i odstąpienia od realizacji innych zadań przyjętych w budżecie. Burmistrz jest otwarty na skierowanie takiej propozycji pod obrady Rady Miejskiej i liczy na jej poparcie. Myśli też poważnie nad podjęciem kolejnej inicjatywy tego typu. Mianowicie budowy budynku mieszkalnego tym systemem na osiedlu Władysława Jagiełły w Otmuchowie. Byłoby to kolejne działanie, które w zasadniczy sposób oddziaływałoby na rozwiązywanie problemów mieszkaniowych w naszej gminie.
  • 12-04-2014

Konkurs recytatorski poezji polskiej w ZSP w Maciejowicach

Ilustracja do informacji: Konkurs recytatorski poezji polskiej w ZSP w Maciejowicach
10 kwietnia 2014r. w bibliotece Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Maciejowicach  odbył się  szkolny  ,,KONKURS RECYTATORSKI  POEZJI  POLSKIEJ” 
Przeprowadzony był on  w dwóch kategoriach wiekowych.
Organizatorem  konkursu była szkolna biblioteka we współpracy z filią biblioteki miejskiej  w Maciejowicach. 
Najlepszym recytatorom zostały przyznane dyplomy i  nagrody książkowe.
Zwycięzcy etapu szkolnego wezmą udział w etapie gminnym 29 kwietnia  2014r. w sali widowiskowej kina ,,Podzamcze” w Otmuchowie.

 
  • 11-04-2014
Logo: Biuletyn Informacji Publicznej
.
Baner: Otmuchów panoramaBaner: Łódki jezioro wiosnaBaner: Zamek nocBaner: Rynek wiosnaBaner: Park wiosnaBaner: JezioroBaner: SolariumBaner: ZamekBaner: Lato kwiatów
Imieniny: Augustyna i Jaromira ...

Urząd Miejski

ul. Zamkowa 6, 48-385 Otmuchów

tel./fax. 77 431 50 16, tel. 77 431 50 17 umig@otmuchow.pl

Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda