Aktualności

Remont lub budowa mostu nieodzowne

Ilustracja do informacji: Remont lub budowa mostu nieodzowne
Z uwagi na bezpieczeństwo użytkowników most na rzece Widna w Kałkowie powinien być pilnie wyremontowany lub wybudowany zupełnie nowy.Temat ten podejmowany jest przez Burmistrza Otmuchowa od kilku lat. Nie chodzi tylko o to, że jego stan techniczny pozostawia wiele do życzenia. Stanowi on też swoisty "korek" na drodze biegnącej od Kałkowa do Łąki.
Wczoraj Konwent Starosty, Burmistrzów i Wójtów obradował mi.n. nad planem inwestycyjnym i remontowym dróg w 2014r. na terenie powiatu nyskiego. Przy tej okazji Burmistrz Otmuchowa ponownie przypomniał o sprawie konieczności zajęcia się problemem remontu bądź budowy nowego mostu na rzece w Kałkowie. Swoje stanowisko przedstawił również w piśmie skierowanym do Starostwa i Rady powiatu nyskiego. W treści pisma stwierdza m.in. Mosty lokalizowane w ciągach dróg publicznych muszą spełniać określone wymagania i parametry. Na przestrzeni dziesięcioleci z uwagi na zmiany taboru transportowego te wymagania radykalnie się zmieniają. W minionych latach po moście tym poruszały się  małotonażowe samochody i ciągniki rolnicze. Dzisiaj tabor ten zastąpiły 40-to tonowe tiry, wielkotonażowe maszyny i ciągniki rolnicze. Remont bądź budowa nowego mostu jest rozwiązaniem jak najbardziej uzasadnionym. Jego położenie, parametry techniczne nie spełniają obecnie żadnych norm jakie są niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa i płynności ruchu na tej drodze.  Celem przedsięwzięcia będzie usprawnienie funkcjonującego układu komunikacyjnego w części południowej Gminy Otmuchów, podniesienie  bezpieczeństwa dla wszystkich użytkowników ruchu drogowego oraz zwiększenie bezpieczeństwa powodziowego. Z punktu widzenia gospodarki, transport w tym rejonie jest szczególnie istotny z uwagi na wysokotowarową produkcję rolniczą, rozwój przedsiębiorczości oraz turystyki jak również skomunikowanie Gminy Otmuchów poprzez  wyremontowane  w ostatnich latach drogi powiatowe z Republiką Czeską. Burmistrz Otmuchowa domaga się remontu bądź budowy mostu, ale i Starosta Nyski dostrzega potrzebę takiej inwestycji. (fot.www.gorskiewedrowki.blogspot.pl)
 
 
 
  • 23-01-2014

Dzisiaj konwent Starosty, Burmistrzów i Wójtów powiatu nyskiego

Ilustracja do informacji: Dzisiaj konwent Starosty, Burmistrzów i Wójtów powiatu nyskiego
Dzisiaj o godz.11.00  w Urzędzie Gminy w Kamienniku odbędzie się Konwent Starosty, Burmistrzów i Wójtów powiatu nyskiego. W obradach uczestniczyć będzie Burmistrz Otmuchowa.
 Porządek dzienny obrad przewiduje :
1. Otwarcie Konwentu.
2. Omówienie zagadnień z zakresu transportu publicznego.
3. Przestawienie planu inwestycjnego i remontów dróg w 2014 roku.
4. Omówienie sytuacji na rynku pracy w powiecie nyskim.
5. Sprawy różne.
 
  • 22-01-2014

Uwaga producenci rolni!!! Dopłaty do materiału siewnego

Ilustracja do informacji: Uwaga producenci rolni!!! Dopłaty do materiału siewnego
Agencja Rynku Rolnego uprzejmie informuje, że w okresie od 15 stycznia do 25 czerwca 2014 r. można ubiegać się o dopłaty z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany mającej charakter pomocy de minimis w rolnictwie, dotyczące materiału siewnego - zbóż ozimych i jarych, roślin strączkowych i ziemniaka - zakupionego i zużytego do siewu lub sadzenia w terminie od dnia od 15 lipca 2013 r. do 15 czerwca 2014 r.
 
UWAGA: W 2014 r. obowiązuje NOWY WZÓR WNIOSKU o przyznanie dopłaty.
 
ARR uprzejmie informuje, że nie ponosi odpowiedzialności za prawidłowość formularzy wniosków znalezionych przy użyciu wyszukiwarek internetowych oraz pobieranych z innych portali internetowych niż strona internetowa Agencji arr.gov.pl.
Wnioskodawca, aby otrzymać dopłatę do materiału siewnego zobowiązany jest do złożenia wniosku na właściwym formularzu obowiązującym w 2014 r. Korzystanie z nieaktualnych wzorów wniosków powoduje wydłużenie postępowania administracyjnego w sprawie przyznania dopłaty.
W dniu 24 grudnia 2013 r. zostało opublikowano rozporządzenie Komisji (UE) nr 1408/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis w sektorze rolnym (Dz. Urz. UE L 352 z dnia 24.12.2013, str. 9). Zgodnie z art. 3 ust. 2 ww. rozporządzenia łączna kwota pomocy de minimis w rolnictwie przyznana (przez ARR, ARiMR, ANR oraz inne organy i instytucje) producentowi rolnemu w okresie 3 lat podatkowych (tj. w roku, w którym został złożony wniosek oraz w ciągu dwóch poprzedzających go lat podatkowych) nie może przekroczyć 15 000 euro.
  • 22-01-2014

Wypadek w Otmuchowie. Seat potrącił pieszego

Ilustracja do informacji: Wypadek w Otmuchowie. Seat potrącił pieszego
Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Nysie ustalają okoliczności wypadku z udziałem pieszego. Do potrącenia 81-latka doszło na otmuchowskim rynku, w rejonie przejścia dla pieszych. 
Dzisiaj około godz. 7.00 policjanci otrzymali zgłoszenie o wypadku drogowym z udziałem pieszego na rynku w Otmuchowie. Oficer dyżurny natychmiast na miejsce skierował patrol policji z komisariatu oraz z nyskiej drogówki.Policjanci wstępnie ustalili, że 31-latek kierujący seatem potrącił przechodzącego w rejonie przejścia dla pieszych 81-letniego mieszkańca miasta. Został przewieziony do szpitala w Nysie. Kierowca był trzeźwy. (NTO, fot.KPP Nysa))

 
  • 21-01-2014

Dziękujemy za wizyty i pierwsze oceny

Ilustracja do informacji: Dziękujemy za wizyty i pierwsze oceny
W ciągu pierwszego dnia nowej odsłony serwisu Gminy Otmuchów odwiedziło nas już blisko 2 tys. gości. Jest to dla nas wielce zadawalające. Ciszymy się, że serwis ciągle zyskuje swoją popularność i wierzymy, że dobrze służy naszej społeczności lokalnej i jak się spodziewamy nie tylko. Dziękujemy i zapraszamy na codzienne wizyty na naszej stronie. Są również pierwsze pytania do Burmistrza i pierwsze komentarze, chociażby takie : Panie Burmistrzu. Czy można przywrócić oświetlenie wież kościoła parafialnego w Otmuchowie to są niebieskie lampki na wieżach oraz oświetlenie z dołu białym światłem tak jak na zdjęciach, które są umieszczone na stronie internetowej miasta? Sądzę że kościół przy tym oświetleniu wyglądał jeszcze piękniej. Proszę o reakcję w tej drobnej sprawie. P.S Nowa strona internetowa miasta jest świetna więc gratulacje dla autora i pomysłodawcy!!! Pan Burmistrz zapewne wkrótce odpowie na to pytanie, a za ocenę nowej strony już serdecznie dziękujemy.
  • 21-01-2014

Sposób na nowe drogi

Ilustracja do informacji: Sposób na nowe drogi
Ponad 9 mln z 13, jakie Gmina Otmuchów przeznacza w 2014 roku na inwestycje, pochłoną wydatki związane z kanalizacją gminy. Niewiele zatem zostanie na budowę i remonty dróg. Burmistrz Jan Woźniak przyznaje,że to niewiele, ale gmina znalazła sposób na poprawę drogowej infrastruktury. Pomogą firmy, pośredniak  i sami mieszkańcy. Pieniędzy faktycznie jest niewiele, zatem ustalono, iż priorytetem będzie budowa dróg transportu rolnego, bowiem w otmuchowskiej gminie funkcjonuje ok. 1500 gospodarstw rolnych, nie licząc spółdzielni produkcyjnych. Jedni dadzą bezpłatny transport, inni pomogą w pracach. Pomogą także bezrobotni w ramach robót publicznych.
Osobnym zadaniem są remonty chodników, na które gmina przeznaczyła w 2014 roku 150 tys. zł. Będą wykonywane wspólnie z powiatem. Do tej pory udało się wyremontować tym sposobem kilkanaście kilometrów chodników (partycypacja pół na pół). Problemem są natomiast wsie i osiedla, które od lat czekają na remont dróg gminnych. Te zadania muszą poczekać w kolejce. (RO D. Kłonowska) 
  • 21-01-2014

Będzie przyjemniej i atrakcyjniej

Ilustracja do informacji: Będzie przyjemniej i atrakcyjniej
Końcem roku zakończyła się realizacja projektu pn. „Zagospodarowanie terenów przyległych do Zamku w Otmuchowie poprzez zakup małej architektury oraz nasadzenia tradycyjnej roślinności w celu odnowienia i wyeksponowania cennego dziedzictwa przyrodniczego”. Projekt  współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” dla Małych Projektów – Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Koszt całkowity projektu wynosi 33 269,52 zł z czego Gmina Otmuchów otrzyma dofinansowanie z PROW w kwocie 23 737,68 zł. W ramach zadania zakupiona i nasadzona została tradycyjna roślinność która wpłynęła na odświeżenie i poprawę estetyki krajobrazowej  terenów przy zamkowych. Projekt obejmuje również wyposażenie plantów przy zamkowych w małą architekturę techniczną - komplety – ławki, stoliki i kosze na śmieci dzięki czemu to  ogólnodostępne i często odwiedzane przez spacerujących mieszkańców Gminy miejsce stało się również bardziej atrakcyjne dla turystów oraz miłośników przyrody, których zachęcamy do korzystania z rekreacji i odpoczynku na tych terenach.
  • 21-01-2014

Fałszywe wezwania do zapłaty abonamentu

Ilustracja do informacji: Fałszywe wezwania do zapłaty abonamentu
Do abonentów trafiają fałszywe wezwania do zapłaty - ostrzega w komunikacie Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. W ostatnim czasie do abonentów rozsyłane są fałszywe wezwania do zapłaty. Fałszerze posługują się nazwą Agencja Komornicza w Warszawie ul. J.P. Woronicza 89 Oddział Przy Sądzie Okręgowym w Częstochowie. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji informuje, że podmiot o powyższej nazwie nie jest upoważniony do występowania w jej imieniu - informuje KRRiT w komunikacie. Nie istnieje wymieniana w fałszywych wezwaniach nazwa "opłata abonamentowa Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji" jak również "usługa Radiofonii i Telewizji". Jak ostrzega w komunikacie KRRiT, pismo jest fałszerstwem i nigdy nie zostało wysłane z upoważnienia Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Krajowego Rejestru Długów ani Poczty Polskiej. (Onet).
 
 
  • 21-01-2014

Witamy na stronie promocyjnej Gminy Otmuchów

Ilustracja do informacji: Witamy na stronie promocyjnej Gminy Otmuchów
Witamy Państwa na stronie promocyjnej Gminy Otmuchów, która w takiej formie będzie od dzisiaj naszą wizytówką. Celem głównym portalu jest promocja i dostarczanie zainteresowanym pełnej informacji o walorach turystycznych naszego regionu. Projekt realizowany jest w ramach działania “Wdrażanie Lokalnych Strategii Rozwoju” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013. Jego nazwa to : "Utworzenie portalu internetowego promującego turystkę i rekreację na terenie Gminy Otmuchów". Wartość  dofinansowania 13 200 zł, całkowita wartość projektu 20 295 zł. Serdecznie zapraszamy do systematycznego odwiedzania portalu. Obecnie strona nie zawiera jeszcze kompletu docelowych informacji, będą one sukcesywnie uzupełniane. Za chwilowe utrudnienia przepraszamy, a w przypadku potrzeby dostępu do brakujących informacji zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z nami poprzez moduł „Księga Gości”, a z Burmistrzem Otmuchowa przez moduł FAQ. Jesteśmy przekonani, że portal promocyjny Gminy Otmuchów będzie odpowiadał oczekiwaniom internautów. Strona zawiera również wersję wysokokontrastową i możliwość zmiany wielkości znaków. Zwracamy uwagę, że starsze wersje przeglądarek mogą mieć problemy z poprawnym wyświetlaniem części publicznej strony. Jest to spowodowane brakiem aktualizacji (rozszerzeń) dla tych przeglądarek. Polecamy korzystać z najnowszych wersji najpopularniejszych przeglądarek, tj.: Mozilla Firefox, Google Chrome, Internet Explorer (od wersji 9.x wzwyż).
                                                    
  • 20-01-2014

Jaśniej w Goraszowicach, Jodłowie i Kałkowie

Ilustracja do informacji: Jaśniej w Goraszowicach, Jodłowie i Kałkowie
Trochę długo to trwało ale ostatecznie efekt został osiągnięty. W Kałkowie, Jodłowie  i Goraszowicach zrobiło się jaśniej. To za sprawą zabudowy słupów oprawami oświetleniowymi w Kałkowie i zakończeniem budowy zupełnych nowych linii oświetlenia ulicznego w Goraszowicach i Jodłowie. Oprawy świecą  i wszyscy chyba z tego powodu  są zadowoleni.  Linia oświetlenia ulicznego w Goraszowicach oświetla  skrzyżowanie dróg przy wjeździe do tej miejscowości. Podobnie jest w Jodłowie. Świecą oprawy wzdłuż wyremontowanej drogi prowadzącej do szkoły i wybudowanej niedawno hali widowiskowo – sportowej w Kałkowie. Tym samym spełniona została deklaracja Burmistrza złożona mieszkańcom tych miejscowości, że drogi te zostaną doświetlone. Jasno jest nie tylko z powodu nowego oświetlenia ale jasnym też jest, że składane deklaracje powinny być dotrzymywane jak stało się i w tym przypadku. Zamontowane energooszczędne oświetlenie wiąże się nie tylko z niskim zużyciem energii, ale również z uzyskaniem dobrych parametrów oświetleniowych.
 
  • 20-01-2014
Logo: Biuletyn Informacji Publicznej
.
Baner: Otmuchów panoramaBaner: Łódki jezioro wiosnaBaner: Zamek nocBaner: Rynek wiosnaBaner: Park wiosnaBaner: JezioroBaner: SolariumBaner: ZamekBaner: Lato kwiatów
Imieniny: Pawła i Walerii ...

Urząd Miejski

ul. Zamkowa 6, 48-385 Otmuchów

tel./fax. 77 431 50 16, tel. 77 431 50 17 umig@otmuchow.pl

Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda