Aktualności

Sprawdź swoje BMI

Ilustracja do informacji: Sprawdź swoje BMI
Opolskie Centrum Rehabilitacji w Korfantowie sp. z o.o. przy współpracy z partnerem Diabetica sp.z o.o. z siedzibą w Nysie realizuje projekt RPO WO działanie 8.1. Dostęp do wysokiej jakości usług zdrowotnych i społecznych w zakresie działań zapobiegających chorobom cywilizacyjnym, w tym informacyjno – edukacyjnych  pn. „Subregion Środkowy – wysportowany i zdrowy! Program zdrowotny przeciwdziałający nadwadze, otyłości oraz cukrzycy wśród dzieci i młodzieży w wieku  od 6 do 18 lat oraz dorosłych pomiędzy 45-65 rokiem życia„.
Ideą programu jest poprawa do 2020 roku stanu zdrowia mieszkańców Opolszczyzny, poprzez przeprowadzenie kompleksowej interwencji edukacyjno – zdrowotnej oraz wdrożenie działań zapobiegających nadwadze, otyłości i cukrzycy.
Badania takie Centrum Rehabilitacji będzie prowadziło w dniach 23.05.2017r. w obiekcie Zespołu Szkół w Otmuchowie ul. Krakowska 36 w godzinach :
-  dla dzieci i młodzieży szkolnej w dniu 23.05.2017r. w godz. 8.30 – 14.00.
-  dla dorosłych w wieku 45-65 lat w dniu 23.05.2017r. w godz.  12.00 – 19.00.
Główne cele programu :
Etap I
badania przesiewowe i ankietowe dzieci 6 - 18 r.ż. i dorosłych 45 - 65 r.ż.
Wybór osób z czynnikami ryzykachorób cywilizacyjnych, działania informacyjno-edukacyjne w zakresie uświadamiania zagrożeń wynikających znadwagi i otyłości oraz zapoznane z zasadami zdrowego odżywiania.
Etap II
Multikomponentowa opieka nad osobą z nadwagą i otyłością.
Korzyści z uczestnictwa w Programie
•Bezpłatna, specjalistyczna opieka nad osobami zagrożonymi otyłością i cukrzycą
•Bezpłatne uczestniczenie w imprezach edukacyjno – sportowych
•Podniesienie kompetencji personelu instytucji gminnych
•Świadoma społeczność lokalna
Wszystkich chętnych zapraszamy do udziału w badaniach.
  • 22-05-2017

Otmuchów pięknieje

Ilustracja do informacji: Otmuchów pięknieje
Trwają intensywne prace na terenach zielonych. Starannie przykaszane są trawniki. Pogoda dopisuje więc obsadzane są kwiatami tereny rabatowe. Centrum naszego miasta i inne miejsca z terenami zielonymi z dnia na dzień zmieniają swój wygląd. To już tradycja. Kwiatami zostaną wypełnione także gazony i kwietniki przygotowane przez Gospodarstwo Komunalne. Nie zabraknie także „kwiatynek” podwieszanych tradycyjnie od 1995 roku na słupach oświetleniowych. Kwiaty rabatowe, zwisające pelargonie nadadzą miastu kolorytu i ciepła. Otmuchów z dnia na dzień staje się coraz piękniejszy. Kwitnące wszystkimi barwami tęczy kwiaty jak zawsze zwiastują rychłe nadejście lata.
  • 19-05-2017

[WIDEO] Zamek, który kryje wiele tajemnic

Ilustracja do informacji: [WIDEO] Zamek, który kryje wiele tajemnic
Otmuchowski zamek wzniesiono ponad 700 lat temu i w każdym jego zakamarku można znaleźć nie zawsze sympatyczne znaki tamtych czasów. Współcześni odkryli kilka tajemnych przyjść, z których przed wiekami korzystało rycerstwo. Większość z nich pokazywana jest zwiedzającym. Jedno jest szczególnie ciekawe. Mieści się ono między pierwszym a drugim poziomem zamku i na pierwszy rzut oka wygląda jak okienny witraż. Wystarczy jednak to okno otworzyć, aby znaleźć się w wąskim korytarzu prowadzącym z parteru na drugie piętro zamku. Tędy przemykali ci, którzy nie chcieli być dostrzeżeni na głównym korytarzu. W jednej z sal znajduje się natomiast z pozoru prosty kamienny kominek. Okazuje się jednak, że przed wiekami pełnił funkcję dzisiejszej podsłuchowej pluskwy. Ma przesuwaną tylną ścianę, a za nią usytuowano małą komnatę. Człowiek władcy zamku siedział tam i skwapliwe notował, co zebrani w sali spotkań mówili. Po takim posiedzeniu bardzo często część biesiadników trafiała do izby głodowej albo izby śmierci. W tej pierwszej nadal można zobaczyć napisy wyskrobane paznokciami przez skazańców. Dzisiaj można tam wejść bez strachu kilkaset lat temu, kto tam wszedł, już nie wyszedł. Najgorsze, co człowiek przebywający w tym pomieszczeniu mógł usłyszeć, to "idź, jesteś wolny".  Wystarczyło bowiem, że doszedł do progu izby, a otwierała się pod nim zapadnia i nieszczęśnik spadał 20 metrów w dół...Oczywiście, zamek ma również swoją Białą Damę. To księżniczka Emma, która umarła z tęsknoty za lubym księciem Henrykiem. Zamek kryje wiele tajemnic. Jeżeli ktoś chce je poznać, wystarczy, że wybierze się do Otmuchowa i na recepcji zamkowego gościńca poprosi o oprowadzenie. 
 
  • 19-05-2017

[WIDEO] XX Rejonowe Zawody Pierwszej Pomocy PCK

Ilustracja do informacji: [WIDEO] XX Rejonowe Zawody Pierwszej Pomocy PCK
Zarząd Oddziału Rejonowego PCK w Otmuchowie zorganizował w środę 17 maja  Rejonowe Zawody Pierwszej Pomocy. Odbywały się w urokliwej scenerii Placu Partnerstwa. Patronat nad zawodami objął Burmistrz Otmuchowa , który od lat wspiera Stowarzyszenie.   W tej prozdrowotnej edukacyjnej rywalizacji wystartowało 9 drużyn ze szkół podstawowych z terenu Gminy Otmuchów i Gminy Paczków. Celem zawodów było m.in. podniesienie poziomu wiedzy uczniów  z zakresu udzielania pierwszej pomocy oraz przeciwdziałanie wypadkom poprzez upowszechnianie zasad bezpieczeństwa. Czteroosobowe zespoły pokonywały trasę, na której były umieszczone stacje z upozorowanymi sytuacjami zagrażającymi życiu. Do symulowanych zadań należały: resuscytacja krążeniowo-oddechowa na manekinie, oparzenie dłoni, omdlenie, uraz kręgosłupa , złamanie otwarte kończyny dolnej. Ponadto oceniane było bezpieczeństwo ratowników, koordynacja pracy w zespole, umiejętność wezwania pogotowia.Wszystkie drużyny stanęły na wysokości zadania. Wykazały się ogromną wiedzą  z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Uczestnicy rozwiązywali również test   zawierający 15 pytań : o PCK , z  pierwszej pomocy i o Otmuchowie . W  punktach oczekiwania przeprowadzano konkurencje indywidualne, za które medale otrzymali:                                                                                                                    
 - bule :
I m. Katarzyna Marass (PSP nr 3 w Paczkowie) , II m.Radosław Pydych (ZSP w Mesznie)  , III m. Jacek Pszeniczny (ZSP w Wójcicach)                                                                                                            
- rzuty do celu :  
I m. Wiktoria Gołąbek (ZSP w Kałkowie), II m. Kinga Kubica (ZSP w Trzeboszowicach) , III m. Aleksandra Gabryś (ZSP w Kałkowie).
Dodatkową atrakcją był wóz strażacki. Każdy mógł wsiąść na platformę i z wysokości podziwiać wspaniałe widoki.                                                                                                                                  
Na stacjach sędziowali Instruktorzy Pierwszej Pomocy PCK oraz członkowie SK PCK przy ZS w Otmuchowie, pozorantami byli zawodnicy z drużyny ratowniczej Gimnazjum w Jarnołtowie. Sędzia główny zawodów : Iwona Wróblewska – Instruktor Pierwszej Pomocy PCK. Nagrody, dyplomy i podziękowania wręczał Sekretarz Miasta Artur Banasiak                                                                           
Zwycięskie drużyny:
I miejsce     - SP w Jarnołtowie
II m.            - PSP nr 2 w Paczkowie
III m.           - SP w Otmuchowie                                                                                                                                  
Kolejne miejsca zajęły szkoły:  ZSP w Wójcicach, ZSP w Trzeboszowicach, ZSP w Mesznie, ZSP w Grądach, ZSP w Kałkowie, PSP nr 3 w Paczkowie. Zarząd Oddziału Rejonowego PCK w Otmuchowie składa podziękowania  młodzieży czerwonokrzyskiej, opiekunom SK PCK, Jednostce OSP za pomoc w przygotowaniu i przeprowadzeniu zawodów.
                                             
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

9Galeria zdjęć: XX Rejonowe Zawody PCK

  • 19-05-2017

[WIDEO] Goście z Bernkstel Kues opuszczają Otmuchów

Ilustracja do informacji: [WIDEO] Goście z Bernkstel Kues opuszczają Otmuchów
Wczorajsze spotkanie na Placu Partnerstwa i zwiedzanie Otmuchowa wyczerpało program pobytu delegacji partnerskiej gminy Bernkastel Kues w Otmuchowie. W czasie spotkania Burmistrzowie obu gmin zasadzili tam sadzonki winogrona przywiezione przez naszych przyjaciół. Winogrona są jednym z elementów herbu niemieckiej gminy. W Otmuchowie mają symbolizować pewną trwałość wokół przemijającej rzeczywistości. Jednoczyć mieszkańców obu gmin i przypominać im o ważnym wydarzeniu, w którym kiedyś brali udział. Znaczyć czas i miejsce tego wydarzenia. Jest to tym bardzie symboliczne, że nasadzono je rok przed ważnym wydarzeniem jakim będą przyszłoroczne obchody jubileuszu partnerstwa – jego 25. lecia.
Wczoraj wieczorem w otmuchowskim zamku odbyło się pożegnalne spotkanie z niemiecką delegacją, w którym uczestniczyli Burmistrz Otmuchowa Jan Woźniak oraz radni Rady Miejskiej z jej Przewodniczącym Stanisławem Zaczykiem.
Nasi goście przebywali w Otmuchowie od 14 maja do dzisiaj, do godzin porannych. Wizyta mieszkańców i władz samorządowych z Bernkastel - Kues w Otmuchowie to był też dobry czas na rozmowy o rozwoju obu gmin i czas pewnych podsumowań na temat jak nawiązały się w tym okresie piękne przyjaźnie polskich i niemieckich mieszkańców gmin. Oficjalne podsumowanie ćwierćwiecza partnerstwa nastąpi w maju przyszłego roku. Uroczystości z tym związane będą organizowane w Niemczech, w Bernkastel Kues. 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

5Galeria zdjęć: Goście z Bernkatel Kues

  • 18-05-2017

Rok wolontariatu

Ilustracja do informacji: Rok wolontariatu
Rok szkolny 2016/2017 został ogłoszony przez Minister Edukacji Narodowej” Rokiem Wolontariatu”.Uczniowie Szkoły Podstawowej w Mesznie w minionym tygodniu – Tygodniu PCK -  mieli przyjemność gościć w naszej placówce panią Stanisławę Kosmal, która jest niewątpliwie jedną z największych wolontariuszek w naszej gminie. Wiele działań PCK  kierowanych jest do dzieci i młodzieży. Organizowane są liczne kampanie i realizowane programy edukacyjne. Z grup wolontariuszy działających w szkołach podstawowych tworzą się wolontariusze działający na wyższym szczeblu. Uczniowie mieli okazję zobaczyć liczne nagrody, które otrzymała pani Stanisława Kosmal za swoją działalność w PCK. Najcenniejsza, z której jest najbardziej dumna działaczka, to Kryształowe Serce.
Uczniowie byli usatysfakcjonowani faktem, że pani Stanisława Kosmal, która przez wiele lat była dyrektorem szkoły w Mesznie, a także działaczką Związku Harcerstwa Polskiego, znalazła chwilę czasu, aby pokazać młodzieży, ile radości i satysfakcji  niesie praca na rzecz innych.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

6Galeria zdjęć: Rok wolontariatu

  • 17-05-2017

II PACZKOWSKA DYCHA - ruszyły zapisy

Ilustracja do informacji: II PACZKOWSKA DYCHA - ruszyły zapisy
Ruszyły zapisy do II edycji biegu PACZKOWSKA DYCHA "Bieg Gór i Jezior". Od 19 kwietnia  na stronie zmierzymyczas.pl (klikając na nasz bieg) można zapisać się do II PACZKOWSKIEJ DYCHY. W tym roku organizatorzy przewidują ten bieg z udziałem 400 osób. Impreza odbędzie się 21 października 2017roku.
  • 17-05-2017

Było fajnie...

Ilustracja do informacji: Było fajnie...
Mnóstwo niezapomnianych wrażeń przeżyli mieszkańcy naszej partnerskiej gminy Bernakastel Kues, którzy w ramach przygotowanego programu pobytu w naszej gminie przebywali wczoraj w Polanicy Zdroju i Kłodzku. Pogoda wyjątkowo dopisała stąd też wizyta w tych miejscowościach była szczególnie przyjemna. Polanicki Zdrój, umajony kwiatowymi rabatami robił wyjątkowe, wiosenne wrażenie. Nasi przyjaciele wtopieni w przemieszczających się kuracjuszy czuli wyjątkową swobodę i zażywali przy tej okazji słonecznych kąpieli. Z zachwytem zwiedzali pijalnię wód i wszystkie zakątki zdrojowego parku. W drodze powrotnej do Otmuchowa, na prośbę jednego z mieszakńców Bernkastel Kues, który urodził się w Kłodzku zwiedzili to miasto, w tym stary rynek, słynną twierdzę i most św. Jana nad kanałem Młynówką łączący stare miasto z Wyspą Piasek, która to ich szczególnie zauroczyła podobnie jak 6. znakomicie zachowanych figur na moście św. Jana. Po dniu intensywnego zwiedzania tych miast i dziesiątkach przyswojonych informacji, nieco zmęczeni, ale w pełni zadowoleni z wyjazdu, nasi goście z Niemiec szczęśliwie powrócili do Otmuchowa, by odpocząć i przygotować się do kolejnych atrakcji jakie czekają ich dzisiaj. 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

5Galeria zdjęć: Było fajnie

  • 17-05-2017

Oszacowano straty

Ilustracja do informacji: Oszacowano straty
Na około 7 tys. zł oszacowano straty jakie poniosła Gmina Otmuchów z tytułu niszczycielskich działań wandali w wyniku, których zniszczone zostały repliki dinozaurów na terenie obiektu rekreacyjno – wypoczynkowego „Solarium” w Otmuchowie. Przypomnijmy, że w długi, majowy weekend zniszczone zostały repliki dinozaurów na ścieżce edukacyjnej na tym obiekcie. Zdewastowano również  kontenerowe WC na Placu Partnerstwa. Wszystkie akty wandalizmu zostały zgłoszone na policję, która prowadzi dochodzenie w tej sprawie. Mamy nadzieję, że pomoże im w tych działaniach materiał pochodzący z monitoringu.
Ponownie prosimy każdego, kto ma jakąkolwiek wiedzę na ten temat o przekazywanie informacji do Komisariatu Policji w Otmuchowie lub Komendy Powiatowej Policji w Nysie.
  • 16-05-2017

Do Czech po nowym moście. Kałków będzie miał drugi most na rzece Vidna za 4 mln zł

Ilustracja do informacji: Do Czech po nowym moście. Kałków będzie miał drugi most na rzece Vidna za 4 mln zł
Powstanie nowy most w Kałkowie na rzece Vidna, na drodze relacji Kałków - Łąka. Dotychczasowy jest w fatalnym stanie, został rozjeżdżony przez ciężki sprzęt rolniczy, a dodajmy, że jest to także uczęszczana trasa turystyczna.
- Otrzymaliśmy około 2 mln zł z ministerialnej rezerwy mostowej. Drugie tyle dokłada powiat, mamy te pieniądze zarezerwowane w budżecie - mówi Daniel Palimąka z zarządu powiatu nyskiego, odpowiedzialny za drogi w powiecie.
Okazuje się, że dotychczasowy most jest tak zniszczony, iż jego remont byłby nieopłacalny. Zatem obiekt pozostanie jako ścieżka pieszo – rowerowa, a obok powstanie nowy most – także z nowymi odcinkami dróg dojazdowych – po kilometrze w stronę Kałkowa i Łąki.
- Most na rzece Vidna zdawał egzamin w czasach, kiedy rolnicy mieli jeszcze niewiele sprzętu, a samochody były małotonażowe. To teren bardzo rozwinięty rolniczo, zatem po moście jeżdżą kilkudziesięciotonowe maszyny i obiekt już nie spełnia parametrów. To także kwestia bezpieczeństwa - mówi burmistrz Otmuchowa Jan Woźniak.
Przetarg na budowę mostu w Kałkowie starostwo ogłosi najpóźniej za 2 tygodnie. Dokumentacja od dawna jest gotowa, czekano tylko na finansowe wsparcie tej inwestycji.
(RO D. Kłonowska)
  • 16-05-2017
Logo: Biuletyn Informacji Publicznej
.
Baner: Otmuchów panoramaBaner: Łódki jezioro wiosnaBaner: Zamek nocBaner: Rynek wiosnaBaner: Park wiosnaBaner: JezioroBaner: SolariumBaner: ZamekBaner: Lato kwiatów
Imieniny: Augustyna i Jaromira ...

Urząd Miejski

ul. Zamkowa 6, 48-385 Otmuchów

tel./fax. 77 431 50 16, tel. 77 431 50 17 umig@otmuchow.pl

Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda