Aktualności

Spotkanie bez konkretnych ustaleń

Ilustracja do informacji: Spotkanie bez konkretnych ustaleń
Wczoraj z udziałem działaczy Ludowych Zespołów Sportowych naszej gminy odbyło się spotkanie z Burmistrzem Otmuchowa, którego celem było podjęcie próby rozwiązywania istniejących problemów związanych z organizacją i funkcjonowaniem klubów sportowych działających w dyscyplinie piłka nożna. Burmistrz omówił przy tej okazji najistotniejsze zagadnienia związane z funkcjonowaniem sportu w naszej gminie. Spotkanie było też okazją do szerokiej dyskusji na ten temat. Inicjtywę w tym zakresie przejęli przedstawiciele klubu "Czarnych Otmuchów". Oni też zadeklarownli opracownie koncepcji działalności klubów piłkarskich w przyszłości. Ciekawa wymiana opinii, sugestie dotyczące rozgrywek i inne pomysły jakie padały w obszarze funkcjonowanie naszych klubów ożywiło nieco spotkanie, jednak nikt nie pokusił się o jednoznaczne podsumowanie i zaprezentowanie konkretnych wniosków. Stąd Burmistrz zasugerował aby przemyśleć wszystko to o czym rozmawiano na spotkaniu i w niedługim czasie spotkać się ponownie w celu podjęcia już konkretnych decyzji. Spotkanie takie zaplanowano na trzecią dekadę kwietnia br.
  • 22-03-2017

[WIDEO] Zamiast wagarów sadzili czereśnie

Ilustracja do informacji: [WIDEO] Zamiast wagarów sadzili czereśnie
 
W Wójcicach sadzono wczoraj, w pierwszym dniu wiosny, czereśniowe drzewka. Dzieci z tamtejszej szkoły i służby starosty nyskiego odtworzyły w ten sposób historyczną aleję, którą pamiętają jeszcze starsi mieszkańcy. To kolejna akcja powiatu w ramach trwających od ubiegłego roku nasadzeń drzew we wszystkich gminach. Czereśniowe drzewka sadziły dzieci ze szkoły podstawowej w Wójcicach, które wczoraj nie miały lekcji. Pomagali im mieszkańcy i pracownicy starostwa.
- Pamiętam tę starą aleję czereśniową. Jeszcze jako dziecko rwałem tam czereśnie. Mam nadzieję, że doczekam owoców z tych nowych drzew – mówi Stanisław Grabarski, który przyszedł ze szpadlem pomóc uczniom w sadzeniu.
Zdaniem miejscowego proboszcza, to wspaniała akcja edukacyjna. Dzieci mają zorganizowane „wagary” na świeżym powietrzu i docenią wartość pracy, jak też potrzebę ochrony przyrody. Podobnie uważa dyrektor szkoły, który zapowiada, że uczniowie będą się opiekować drzewkami.
- Sadzenie drzew nie jest trudne. Wystarczy wykopać dziurę, włożyć sadzonkę, przysypać ziemią i ucisnąć. Pomagają nam jednak dorośli, bo ziemia jest twarda - tłumaczą.
- Mieszkańcy będą sobie potem zrywać i zjadać te czereśnie. Podobnie skorzystają ptaki. Chcemy odtwarzać takie owocowe aleje w wielu miejscowościach – mówi starosta Czesław Biłobran.
W powiecie nyskim po ubiegłorocznej serii tragicznych wypadków drogowych są wycinane wszystkie przydrożne topole.
- Wycięliśmy do tej pory ok. 5 tysięcy drzew a akcja trwa. Nowe nasadzenia stanowią rekompensatę. W taki sposób już wcześniej młodzież sadziła drzewka w różnych kompleksach leśnych i parkowych, a jesienią powiat kupił okazałe magnolie, które tworzą aleję wzdłuż wału Jeziora Nyskiego - mówi Daniel Palimąka, członek zarządu powiatu nyskiego.
Aleje czereśniowa w Wójcicach to kontynuacja tego projektu, który łącznie przewiduje zasadzenie 140 tysięcy drzewek – tyle, ilu jest mieszkańców w powiecie nyskim.
Burmistrz Otmuchowa z ogromnym zadowoleniem przyjął tą inicjatywę i był żywo zainteresowany efektem tych ekologicznych działań, które okazały się nadwyczaj owocne. Nie mógł jednak być w tym czasie wśród uczniów z uwagi, że odwiadzały go cyklicznie grupy przedszkolaków raźnie maszerujących pożegnać ustępującą zimę.
(RO D.Kłonowska. Fot. D.Kłonowska)

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

5Galeria zdjęć: Zamiast wagarów sadzili czereśnie

  • 22-03-2017

[WIDEO] Przedszkolaki u Burmistrza

Ilustracja do informacji: [WIDEO] Przedszkolaki u Burmistrza
 
Jak co roku z nadejściem wiosny nasze przedszkolaki złożyły wizytę Burmistrzowi Otmuchowa, by wspólnie pożegnać Zimę, która w tym roku nie była dla nas bardzo łaskawa. Mroziła i trochę śnieżyła, a dzisiaj w powietrzu czuć już prawdziwą Wiosnę. Ubrane w wiosenne wdzianka niosły piękne, kolorowe kwiaty, które wydawały się pachnieć, a na dworze słońce rozjaśniało niebo tysiącami promieni. Śpiewały przy tym piosenki przygotowane specjalnie na tę okazję. Nie obyło się bez słodkiego poczęstunku przygotowanego specjalnie na tę okoliczność przez Burmistrza. Obdarowane cukierkami pomaszerowały zwartym szykiem, by ostatecznie pożegnać Zimę i prosić, aby wróciła do nich za kilka miesięcy. 
  • 21-03-2017

Spotkanie Przewodniczących KGW

Ilustracja do informacji: Spotkanie Przewodniczących KGW
Wczoraj w ratuszu odbyło się spotkanie Przewodniczących Kół Gospodyń Wiejskich z naszej gminy z Burmistrzem Otmuchowa i Dyrektorem Miejsko – Gminnego Domu Kultury w Otmuchowie. Podczas spotkania podsumowano miniony rok, akcentując wydarzenia społeczno-kulturalne, w które szczególnie były zaangażowane Koła Gospodyń, a konkretnie ubiegłoroczne imprezy cykliczne: „Biesiadę Wielkanocną ”, dożynki gminne, korowód „Lata Kwiatów”. Koła Gospodyń Wiejskich na terenie naszej gminy działają bardzo aktywnie, współpracują z Miejsko- Gminnym Domem Kultury, OSP, szkołami czy parafiami. Panie kultywują tradycję ludową, biorą udział w wydarzeniach kościelnych, angażują się w organizację imprez okolicznościowych. Wzbogacają rok wydarzeń gminnych oraz wiejskich. Reprezentują gminę w różnych konkursach, przeglądach, festiwalach i wystawach. Pracują na rzecz lokalnej społeczności, tradycji i kultury. Podczas wczorajszego  spotkania szczegółowo omówiono udział KGW w imprezach bieżącego roku, gównie tych, które na dobre wpisały się do corocznego kalendarza. Ustalono datę „Biesiady Wielkanocnej” na dzień 06 kwietnia. Panie zgłosiły też swoją obecność przy organizacji korowodu kwiatowego jubileuszowego, 45. „Lecie Kwiatów” oraz w dożynkach gminnych. Udział w organizacji tych imprez zadeklarowało łącznie 20 KGW, Koło Nowoczesnej Gospodyni z Wójcic oraz Stowarzyszenie Jasienica Górna.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

6Galeria zdjęć: Spotkanie KGW

  • 21-03-2017

Dzień Świętego Patryka w Szkole w Wójcicach

Ilustracja do informacji: Dzień Świętego Patryka w Szkole w Wójcicach
W piątek minionego tygodnia,  tradycyjnie już jak co roku, w szkole w Wójcicach obchodzono dzień Świętego Patryka- irlandzkie święto narodowe. Na korytarzach mieniło się wszystkimi odcieniami zieleni. Były zielone galaretki oraz zabawy z zielonymi balonami. Dużym zainteresowaniem cieszył się kącik fotograficzny, gdzie uczniowie mogli przebrać się na zielono i zrobić sobie zdjęcie, zielonych rekwizytów było naprawdę dużo. Na lekcjach angielskiego wszystkie klasy rozmawiały o Irlandii i Świętym Patryku. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego malowali dzieciom na twarzach irlandzkie flagi, koniczynki czy tęcze- symbole zielonego irlandzkiego święta. Podczas uroczystości przerwy umilała tradycyjna muzyka irlandzka. Przeprowadzono także quiz o Irlandii i Św. Patryku. Dorian Peklicz, Nela Baranowska oraz Andrzej Mąkosz  wykazali się największa wiedzą wśród uczniów szkoły w Wójcicach.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

6Galeria zdjęć: Dzień Swiętego Patryka

  • 21-03-2017

"SPARTAKUS" wygrywa z MOS Opole

Ilustracja do informacji: "SPARTAKUS" wygrywa z MOS Opole
W  ósmej  kolejce  ligi  wojewódzkiej  młodziczek  piłkarki  ręczne  UKS  SPARTAKUS  Otmuchów   zagrały  u  siebie  z  drużyną  UKS  MOS  Opole  . Po zaciętym  spotkaniu  mecz  zakończył  się  wysoką  wygraną  Otmuchowa   24 - 11 . Stawką  meczu  było  zapewnienie  tytułu  Mistrzowskiego dla  Otmuchowa.  Na  dwie  kolejki  przed  końcem  ligi woj. młodziczek  Otmuchów bez  porażki  prowadzi  3  punktami . Cała  drużyna  zagrała  na  wysokim  poziomie  i  z  olbrzymim  zaangażowaniem  za  co  należą  się  słowa  uznania  i  podziękowania.   
Drużyna  wystąpiła  w  następującym  składzie :    HUCALUK Paulina/Bramkarka/, BANASIAK  Kamila/ 1 bramka/,CZERNIEC  Amelia / 7 bramek/,DYREK  Wiktoria/6 bramek/ ,KILIAN  Aleksandra/4 bramki/, ,TYMCZYSZYN  Patrycja/3 bramki/,ZABRZEŃSKA Laura/3 bramki/ ,ZIELONKA  Maja, LORENC  Daria, DĄBSKA  Kinga /1 bramka/,BZIUK  Maja.
TRENER- JANUSZ  KOBAK
  • 21-03-2017

Ktoś strzela do kotów !!!

Ilustracja do informacji: Ktoś strzela do kotów !!!
Takie zachowania przerażają. Przed chwilą otrzymaliśmy informację od naszej mieszkanki, która poinformowała, że w Otmuchowie na ulicy Konopnickiej ktoś strzela z wiatrówki do kotów... Postrzelony w kręgosłup kot utracił władzę w nogach. Jak twierdzi lekarz weterynarii uraz jest nieoperacyjny. Jeżeli wiesz, kto w tak bestialski sposób traktuje zwierzęta, koniecznie zadzwoń na policję!
(fot. Fakt24 - zdjęcie jest jedynie ilustracją do tekstu)
  • 20-03-2017

Koło Nowoczesnej Gospodyni w Wójcicach też wyróżnione

Ilustracja do informacji: Koło Nowoczesnej Gospodyni w Wójcicach też wyróżnione
Nie tylko produkty spożywcze Koła Gospodyń Wiejskich w Maciejowicach ale też produkt spożywczy Koła Nowoczesnej Gospodyni w Wójcicach został wpisany na listę produktów lokalnych i otrzymał certyfikat nadany przez Stowarzyszenie Nyskie Księstwo Jezior i Gór. Chodzi o „Paschaliki Wielkanocne”. Tak więc mamy trzy lokalne produkty spożywcze z certyfikatami : „Maciejowicką grochówkę”, „Tarnopolskie gołąbki z kaszy gryczanej" i „Paschaliki Wielkanocne”.
Ale to nie wszystko. Certyfikat przyznano również Zamkowi Biskupiemu w Otmuchowie w kategorii produkt turystyczny oraz naszej imprezie regionalnej „Lato Kwiatów” w kategorii imprezy/wydarzenia. Łącznie podczas spotkania w Muzeum Powiatowym w Nysie wyróżniono 53 produkty. Pełna lista certyfikowanych „produktów lokalnych” dostępna jest na stronie internetowej Nyskiego Księstwa Jezior i Gór http://ksiestwo.nysa.pl/produkt-lokalny-lista-produktow/ .
  • 20-03-2017

Drogi transportu rolnego do przebudowy

Ilustracja do informacji: Drogi transportu rolnego do przebudowy
Są plany przebudowy kolejnych dróg transportu rolnego w naszej gminie. Są to też długo wyczekiwane przez rolników i społeczność lokalną inwestycje. Chodzi o drogi relacji Wierzbno - Zwierzyniec oraz Wierzbno – Broniszowice. Na dofinansowanie tych inwestycji złożone zostały do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego odrębne wnioski. Jeżeli uda się pozyskać środki i zadania zostaną zrealizowane, to rolnicy zyskają wygodny dojazd do pól,mieszkańcy Wierzbna i okolicznych wiosek znacznie krótsze połączenie do Otmuchowa, a amatorzy sportu rowerowego świetne trasy rowerowe. Dotacja z Urzędu Marszałkowskiego stanowi do 80 % środków kwalifikowanych, jakie zostaną przeznaczone na te cele. Pozostałe muszą pochodzić z gminnej kasy. Aktualny stan nawierzchni tych dróg powoduje wiele utrudnień komunikacyjnych związanych z dojazdem do gruntów rolnych ze względu na zbyt małą wytrzymałość ich nawierzchni. Celem zasadniczym wykonania przedsięwzięć jest przede wszystkim zwiększenie nośności tych dróg i trwałości ich nawierzchni. Przełoży to się na zmniejszenie zużycia sprzętu rolniczego, lepsze skomunikowania gospodarstw z gruntami rolnymi i zmniejszoną emisją spalin. Zmiana nawierzchni poprawi również bezpieczeństwo w ruchu użytkowników tych dróg. Zadania tego typu realizowane będą w naszym województwie w ramach dofinansowania w formie dotacji celowej z budżetu Województwa Opolskiego. Koszt inwestorski obu zadań to około 1,2 mln zł. Uzyskanie dotacji gwarantowałby zrealizowanie inwestycji do połowy września br.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

6Galeria zdjęć: Drogi transportu rolnego do przebudowy

  • 20-03-2017

Dzisiaj pierwszy dzień astronomicznej wiosny

Ilustracja do informacji: Dzisiaj pierwszy dzień astronomicznej wiosny
Początek wiosny od dawien dawna był okresem, na który ludzie wyczekiwali przez całą długą zimę. Pierwszy dzień astronomicznej wiosny to zapowiedź cieplejszych dni. Przyroda budzi się do życia, drzewa pokrywają się pąkami, listkami i kwiatami, ptaki wracają z ciepłych krajów. Nic dziwnego, że człowiek tak bardzo tęskni za tą porą roku, a jej początkowi nadaje znaczenie symboliczne.
Astronomiczna wiosna przypada w dzień równonocy wiosennej, co oznacza, że dzień i noc trwają wtedy tyle samo. Od tej pory dzień wydłużać się będzie jeszcze przez trzy miesiące. W 2017 roku astronomiczny początek wiosny przypadał będzie 20 marca - punktualnie o godzinie 11.29. 
Nie zmieni się - tradycyjnie - data wiosny kalendarzowej. Tak jak pozostałe pory roku, tak i wiosna w kalendarzu wypada zawsze w ten sam dzień. Niekiedy pierwszy dzień astronomicznej wiosny i wiosna kalendarzowa zbiegają się w czasie. Jednak, co ciekawe, jeszcze przez wiele lat to nie nastąpi. Wszystko to jest związane z tzw. ruchem precesyjnym, który wykonuje nasza planeta. Ponieważ kalendarz, którym się posługujemy, nie uwzględnia tego ruchu, konieczne były pewne przesunięcia w datach. I tak więc aż do roku 2102 astronomiczna wiosna wypadać będzie 20 (a kilkakrotnie do roku 2044 wypadnie nawet 19) marca.
Kiedy więc jest wiosna kalendarzowa 2017? Dzień ten corocznie wypada 21 marca, jednak tak naprawdę to pogoda jest tym wyznacznikiem, po którym czujemy, że wreszcie skończyła się zima. 
  • 20-03-2017
Logo: Biuletyn Informacji Publicznej
.
Baner: Otmuchów panoramaBaner: Łódki jezioro wiosnaBaner: Zamek nocBaner: Rynek wiosnaBaner: Park wiosnaBaner: JezioroBaner: SolariumBaner: ZamekBaner: Lato kwiatów
Imieniny: Wiktora i Eustachego ...

Urząd Miejski

ul. Zamkowa 6, 48-385 Otmuchów

tel./fax. 77 431 50 16, tel. 77 431 50 17 umig@otmuchow.pl

Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda