Aktualności

Od wczoraj gościmy naszych przyjaciół z Bernkastel - Kues

Ilustracja do informacji: Od wczoraj gościmy naszych przyjaciół z Bernkastel - Kues
Od wczoraj, od godzin wieczornych do 18 maja br. w gminie Otmuchów będziemy gościć 26. osobową delegację z gminy partnerskiej Bernkastel Kues, z kraju związkowego Nadrenia - Palatynat w Niemczech. Wśród członków tegorocznej delegacji są między innymi burmistrz – Gminy Związkowej Ulf Hangert i Honorowy Obywatel Gminy Otmuchów Hans Ekstein. Przez trwającą już dwadzieścia cztery lata współpracę partnerską gmin, większość z gości miała okazję doskonale poznać naszą gminę. Podczas tegorocznej wizyty program pobytu obejmować będzie m.in. wyjazd grupowy do  stolicy naszego województwa - Opola i Polanicy Zdrój. W środowe popołudnie natomiast planowane jest plenerowe spotkanie na terenie otmuchowskiego zamku. Będzie też czas na relaks – samodzielne zwiedzanie miasta i pobyt nad Jeziorem Otmuchowskim. Wizyta mieszkańców i władz samorządowych z Bernkastel - Kues to również dobry moment na rozmowy o rozwoju naszych gmin w ostatnich latach i pewnych podsumowań na temat jak nawiązały się w tym czasie piękne przyjaźnie polskich i niemieckich mieszkańców gmin, jak też włączania się we współpracę partnerską coraz młodszych mieszkańców. Przykładem może być ubiegłotygodniowy pobyt w Berkatel Kues 10. osobowej grupy młodych strażaków z naszej gminy, która przebywała tam na zaproszenie swoich rówieśników. Oficjalne podsumowanie ćwierćwiecza partnerstwa nastąpi w przyszłym roku. Uroczystości z tym związane będą organizowane w Niemczech.  
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

6Galeria zdjęć: Od wczoraj gościmy

 • 15-05-2017

Pożar w Siedlcach

Ilustracja do informacji: Pożar w Siedlcach
W nocy z piątku na sobotę spłonął dach domu mieszkalnego i budynku gospodarczego w Siedlcach. Straty są poważne.
W piątek w nocy nyska straż pożarna została powiadomiona o pożarze budynku w Siedlcach. Do zdarzenia zadysponowano 8 zastępów straży pożarnej : z Goraszowic, Maciejowic, Wójcic, Łąki dwa z Otmuchowa, Kamiennika oraz jeden z PSP z Nysy. Na miejsce zdarzenia wezwano również  policję. Po dojeździe pierwszego zastępu stwierdzono, iż pożar objął całą drewnianą konstrukcję dachu budynku mieszkalnego i ogień wydostaje się na zewnątrz budynku. Mieszkańcy sami opuścili budynek. Zabezpieczono teren akcji, a następnie rozwinięto linie gaśnicze przystępując do gaszenia konstrukcji dachu z zewnątrz. Po dojeździe innych zastępów uruchomione zostały kolejne prądy gaśnicze. Z powodu całkowitego zniszczenia poszycia dachu do zabezpieczenia budynku przed opadami atmosferycznymi wykorzystano plandeki pokryciowe, które zabezpieczyła gmina. Po zakończonych działaniach miejsce zdarzenia przekazano właścicielom informując ich o dalszych zasadach postępowania po pożarze. Pani Sołtys z Radą Sołecką organizuje pomoc. Ludzie stracili dorobek całego życia. Dobrze, że nikomu się nic nie stało.
 • 15-05-2017

II międzyszkolny turniej gierkomputerowych

Ilustracja do informacji: II międzyszkolny turniej gierkomputerowych
W  Gimnazju w Otmuchowie odbyła się już druga edycja turnieju gier komputerowych. Po inicjatywie uczniów, doszło do konsultacji z nauczycielami na temat gier i zasad, które mają obowiązywać na turnieju. Ostatecznie rywalizacja odbyła się w gry takie jak: Counter-Strike Global Offensive, League of Legend, FIFA 17 i Hearthstone.
Tak jak i w ubiegłym roku, uczniowie nie zawiedli, zainteresowanie turniejem było spore i nie było problemów z poświęceniem jednego dnia szkoły na wspólną integrację. W zabawie udział wzięło wielu uczniów gimnazjum, liceum
i technikum, oprócz uczęszczających do naszego Zespołu Szkół w Otmuchowie, w turnieju brali udział  również goście  z Kamiennika, Paczkowa i Jarnołtowa.
Mecze turniejowe odbywały się w czterech pracowniach, w każdej pracowni było przydzielonych minimum dwóch opiekunów pilnujących przestrzegania zasad przez uczestników. W piątej pracowni można było oglądać stream z przebiegu zawodów.                                         
Turniej rozpoczął się o godzinie 10 a zakończył około godziny 18, jednak uczniowie nie pytali, za ile dzwonek J Opiekunami turnieju byli nasi nauczyciele z dziedziny informatyki: Adam Dudek, Dariusz Dolinkiewicz i Andrzej Łuszcz. Nie byłoby jednak turnieju bez nagród, najlepsi zostali nagrodzeni pamiątkowymi pucharami i medalami – ufundowanymi przez Szkołę.
 • 15-05-2017

Młodzi strażacy z wizytą w Niemczech

Ilustracja do informacji: Młodzi strażacy z wizytą w Niemczech
Z sześciodniowej wizyty w Bernkastel Kues, naszej partnerskiej gminy w Niemczech powróciła grupa strażaków, która przebywała tam na zaproszenie swoich rówieśników. Młodzi strażacy z OSP Wójcice, Maciejowice, Łąka i Jasienica Górna spotkali się tam ze swoimi rówieśnikami i zobaczyli jak wygląda i działa OSP u nich. Wyjazd odbył się w dniach 4 – 9 maja. Przedsięwzięcie to możliwe było dzięki współpracy w ramach partnerstwa gmin Otmuchów i Bernkastel Kues, gdyż zaproszenie do uczestnictwa w tym spotkaniu oraz kompleksową opiekę w trakcie pobytu zapewniła Ochotnicza Straż Pożarna z Wehlen. W wyjeździe uczestniczyło 10 członków męskiej MDP w wieku od 12 do 16 lat z czterech jednostek OSP Gminy Otmuchów, pod opieką Sekretarza Miasta Artura Banasiaka i Radosława Dunaja, pracownika UM w Otmuchowie. Po stronie polskiej organizatorem i koordynatorem wyjazdu był Prezes Zarządu Gminnego Związku OSP w Otmuchowie Sylwester Łucki wspierany przez Burmistrza Otmuchowa, jednocześnie Prezesa Zarządu Oddziału Gminnego OSP w Otmuchowie.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

6Galeria zdjęć: Młodzi strażacy z wizytą w Niemczech

 • 12-05-2017

Festyn rodzinny - oddajemy serce

Ilustracja do informacji: Festyn rodzinny - oddajemy serce
Mimo, że od tygodnia lał deszcz, druga niedziela maja była niezwykle pogodna za sprawą wyjątkowego Festynu zorganizowanego, by wspomóc finansowo leczenie choroby nowotworowej uczniów naszej szkoły- Arka i Gracjana. W prace zaangażowało się wiele osób- nasz otmuchowski Człowiek- Orkiestra pan Adam Czarnik, pan Rafał Cholewiński, pracownicy Domu Kultury, Wychowawcy naszych uczniów: pani Grażyna Matkowska, pani Jolanta Baran, pani pedagog Beata Ziomek, pan Dariusz Dolinkiewicz, sponsorzy prywatni z miasta i gminy Otmuchów i wielu, wielu innych. Nagrody w konkursach dla dzieci ufundował pan Burmistrz Jan Woźniak.
Wyjątkowo mocno zaangażowani byli uczniowie szkoły oraz ich rodzice, którzy o wiele wcześniej przygotowywali cegiełki na tę akcję, zajęli się też techniczną stroną przygotowań- często niewidoczni na scenie, wiele prac wykonali poza nią. W czasie festynu na scenie wystąpiły dziecięce zespoły z Domu Kultury,  szkolne tancerkiJ, zespół Cztery Ampery oraz specjalni goście z nyskiej prywatnej szkoły muzycznej, którzy uraczyli uczestników festynu dawką muzyki rozrywkowej. Dla dzieci była dmuchana zjeżdżalnia, konkursy, a dla starszych ekstremalna przejażdżka na motorze. W trakcie imprezy odbywała się kwesta dla Arka i Gracjana, sprzedawano cegiełki- serduszka, słodkości, kawę, napoje, specjały z grilla, popcorn, watę cukrową, było też stoisko z książkami, zabawkami i tysiącem drobiazgów.
Mieszkańcy dopisali i byli bardzo hojni !!!!  Dziękujemy Wszystkim!!!!
 • 12-05-2017

Ruszyła budowa kolejnego parkingu

Ilustracja do informacji: Ruszyła budowa kolejnego parkingu
Około 20 miejsc parkingowych powstanie na placu Dzierżonia w Otmuchowie. Właśnie rozpoczęła się jego budowa, która wg założeń powinna zakończyć się w połowie miesiąca czerwca br. Parking będzie sąsiadował z terenem  zielonym zatem będzie można go doposażyć w małą infrastrukturę parkingową dla tych wszystkich, którzy będą mieli ochotę odpocząć w podróży czy też się posilić. Dla mieszańców Otmuchowa jest to w dużej części odpowiedź na potrzebę rozwiązania kwestii parkowania w Rynku. Ale nie tylko. Poza standardowymi miejscami do parkowania dostępnych będzie również kilka miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Mając na uwadze, że w pobliżu jest Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej utworzenie tam parkingu jest jak najbardziej uzasadnione i niezbędne. Ulica dojazdowa do rynku jak i sam rynek muszą stać się drożnymi, a ruch samochodowy w centrum miasta musi zostać uporządkowany. Wprowadzenie w miesiącu maju w centrum  Otmuchowa nowej organizacji ruchu wymusi na kierowcach parkowanie w miejscach na to przeznaczonych. Stąd też potrzeba oddania do dyspozycji zmotoryzowanych dostatecznej ilości miejsc parkingowych.
                                                                                                              
 • 11-05-2017

„Powiatowy Urząd Pracy w Nysie – Więcej niż Urząd Pracy”

Ilustracja do informacji: „Powiatowy Urząd Pracy w Nysie – Więcej niż Urząd Pracy”
Powiatowy Urząd Pracy w Nysie jest właścicielem największej bazy kandydatów do pracy w regionie. Świadczy kompleksowe usługi w zakresie selekcji i rekrutacji. Swoje działania opiera na wieloletnim doświadczeniu wynikającym ze współpracy z wieloma wiodącymi firmami w Polsce.
Na co dzień współpracuje z  dużymi koncernami  jak i małymi lokalnymi firmami. Jego partnerami stali się między innymi: Lidl Polska, Kler, Castorama, Lotos, General Electric Power Polska, McDonald’s, Dirks Polska a także Media Expert.
Profesjonalnie przeprowadzone rekrutacje dla takich firm jak: Amazon Polska, Mondelez czy Elica Group zaowocowały uruchomieniem transportów pracowniczych z Nysy do miejsca zatrudnienia.
Urząd zapewnia pełną obsługę procesu rekrutacyjnego. Organizuje spotkania rekrutacyjne i szkoleniowe w przystosowanych do tego celu salach. Zachęca do współpracy, jednocześnie gwarantując, że jego hasło „Powiatowy Urząd Pracy w Nysie – Więcej niż Urząd Pracy” nie jest tylko nic nieznaczącym frazesem.
Link do filmu informacyjnego: https://youtu.be/Bk9X0Qjsv0s
 
 • 11-05-2017

[WIDEO] To już jest koniec możemy iść....

Ilustracja do informacji: [WIDEO] To już jest koniec możemy iść....
 
W ostatni piątek kwietnia maturzyści po raz ostatni spotkali się gronie swoich kolegów i nauczycieli, by pożegnać mury szkoły. Uroczystość pożegnalną przygotowały klasy II LO z panią Pauliną Kotas i III Technikum z panią Mariolą Czarnopolską.
Uroczystość zaszczycili swoją obecnością przedstawiciele władz miejskich oraz Rodzice uczniów. Rozdano świadectwa, te z wyróżnieniem otrzymali : Tymoteusz Wenerski(5,19), Radosław Lis (5,05) oraz Natalia Samiczak(5,0). Za wyniki w nauce, sukcesy sportowe, działalność charytatywną i artystyczną uczniowie otrzymali nagrody książkowe. Najbardziej wyróżniający się- wpisani zostali do Księgi Honorowej Absolwentów. Wychowawczynie – pani Marzena Zychowicz i pani Ewa Woźny- uhonorowały Rodziców Listami Gratulacyjnymi oraz podziękowaniami za pracę na rzecz klasy i szkoły. Wzruszenia, łzy i uśmiechy mieszały się w tym dniu ze sobą… Teraz pozostaje im tylko życzyć powodzenia w życiu i na zbliżającym się egzaminie maturalnym.
 • 11-05-2017

Ustalono termin dożynek gminnych

Ilustracja do informacji: Ustalono termin dożynek gminnych
Ustalono termin dożynek gminnych. Odbędą się one w dniu 27 sierpnia (niedziela) na stadionie w Otmuchowie. Organizatorzy dożynek jak zawsze będą chcięli w sposób szczególny zaakcentować wartość i rangę pracy rolników i pracowników pracujących na rzecz rolnictwa. Chcą też, aby w organizacji dożynek uczestniczyły wszystkie środowiska społeczne i zawodowe naszej gminy. Dla organizatorów dzień dożynkowy jest również okazją do zorganizowania zabawy plenerowej, która zbliża do siebie ludzi i umacnia więź wśród społeczności lokalnej. Stąd już dzisiaj zapraszają mieszkańców naszego regionu do uczestniczenia w tej pięknej imprezie.
 • 10-05-2017

Spotkanie ze Strażą Graniczną

Ilustracja do informacji: Spotkanie ze Strażą Graniczną
Straż Graniczna oraz Powiatowy Urząd Pracy w Nysie zapraszają pracodawców na spotkanie informacyjne, które odbędzie się 19 maja 2017 roku o godzinie 13.00 w siedzibie PUP Nysa w pokoju numer 15, I piętro.
Na spotkaniu obecny będzie Funkcjonariusz Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu z Placówki Straży Granicznej w Opolu.
Celem spotkania jest poinformowanie i zapoznanie osób zainteresowanych zatrudnieniem cudzoziemców ze stanem prawnym oraz zakresem kontrolnym ze strony Straży Granicznej dotyczącym następujących zagadnień:
 • dokumenty wymagane od cudzoziemców w trakcie wjazdu i pobytu na terytorium RP,
 • sankcje, jakimi może być objęty cudzoziemiec za pobyt lub podjęcie pracy wbrew obowiązującym przepisom,
 •  konsekwencje, jakie może ponieś obywatel Polski, który nielegalnie zatrudnia lub umożliwia nielegalny pobyt cudzoziemcowi,
 • kryteria, które musi spełnić cudzoziemiec podejmujący pracę na terytorium RP,
 •  warunki, które powinien spełnić cudzoziemiec, chcący rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej na terytorium RP.               
Osoby zainteresowane spotkaniem prosimy o kontakt z doradcą klienta:
Daniel Machnik
Tel. 77 4489933, e-mail: d~.~machnik~@~pup~.~nysa~.~pl
Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o wcześniejsze potwierdzenie obecności.
 • 10-05-2017
Logo: Biuletyn Informacji Publicznej
.
Baner: Otmuchów panoramaBaner: Łódki jezioro wiosnaBaner: Zamek nocBaner: Rynek wiosnaBaner: Park wiosnaBaner: JezioroBaner: SolariumBaner: ZamekBaner: Lato kwiatów
Imieniny: Augustyna i Jaromira ...

Urząd Miejski

ul. Zamkowa 6, 48-385 Otmuchów

tel./fax. 77 431 50 16, tel. 77 431 50 17 umig@otmuchow.pl

Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda