Aktualności

Otmuchów znowu zakwitnie

Ilustracja do informacji: Otmuchów znowu zakwitnie
Pomimo, że majowa pogoda nie sprzyja takim pracom to rozpoczęto już jak co roku wiosenne nasadzenia kwiatów w Otmuchowie. I podobnie właśnie jak co roku niemal tyle kwiatów ilu jest rokrocznie odwiedzających Otmuchów w czasie lipcowego „Lata Kwiatów” zapewnie zakwitnie w naszym mieście. Aksamitki, szałwie, lobelie i smagliczki, plectrantusy i starzec popielny zdominują nasze skwery. Pelargonie i surfinie w skrzynkach i donicach ozdobią zabytki. Jak co roku na lampach ulicznych zawisną „kwiatynki”, a w wielu miejscach pojawią się wieże kwiatowe. No i oczywiście kwiaty na budynkach prywatnych, balkonach, gazonach i przydomowych ogródkach. Słowem tradycji stanie się zadość i podobnie jak w latach minionych Otmuchów stanie się jednym wielkim kwiatowym ogrodem. Pracownicy Gospodarstwa Komunalnego sukcesywnie prowadzą już nasadzenia. Pomimo chłodnych dni i nocy wszystko jest wyliczone tak aby wykwitnięcia nasadzonych kwiatów zbiegły się z początkiem lata i oczywiście naszą doroczną imprezą "Latem Kwiatów".
 • 09-05-2017

To może się przytrafić każdemu. Działaj

Ilustracja do informacji: To może się przytrafić każdemu. Działaj
To zawsze jest szok, ale utrata dokumentów zdarza się nawet najbardziej uważnym. Dlatego, gdy tylko zauważysz, że zostałaś okradziona, nie panikuj, ale działaj!
Gdy jesteś w kraju, sytuacja jest prostsza - natychmiast zawiadamiasz policję, która przekaże tę informację do Centralnej Kartoteki Rzeczy Utraconych w Wyniku Przestępstwa. Pamiętaj, aby poprosić funkcjonariusza o wydanie zaświadczenia o kradzieży (ten dokument przyda się później przy załatwianiu różnorakich formalności).
SMS powiadomi o kradzieży
Jeżeli zginęły ci karty bankowe, o kradzieży od razu poinformuj swój bank (można zgłosić telefonicznie lub osobiście w dowolnym oddziale). Bank wpisze zastrzeżenie do Centralnej Bazy Danych Systemu Dokumentów Zastrzeżonych. Informacje te zostaną automatycznie przekazane do wszystkich banków i innych instytucji korzystających z Systemu. Twoje pieniądze będą bezpieczne.
Dobrym pomysłem jest włączenie usługi powiadamiania o wykonanych transakcjach. Otrzymując SMS o nieznanej płatności kartą, można szybko zgłosić w banku jej kradzież (bywa, że brak karty dostrzegasz dopiero po pewnym czasie).
Pomoc w konsulacie
Złodzieje grasują również za granicą. Kiedy więc w obcym państwie zostaniesz bez pieniędzy i dokumentów, zgłoś kradzież na pobliskim posterunku policji, a następnie udaj się do najbliższej polskiej placówki dyplomatycznej lub konsularnej (przed wyjazdem warto zapisać jej adres i telefon).
Konsul powinien pomóc ci skontaktować się z rodziną w Polsce, od której otrzymasz pieniądze na powrót (za pośrednictwem banku). W sytuacjach kryzysowych rodzina w kraju może skorzystać z konta MSZ, z którego konsul wypłaci dla ciebie pieniądze. Możesz też prosić o pożyczkę na powrót do kraju najtańszym środkiem transportu, ale musisz zobowiązać się do zwrócenia jej w Polsce.
Nie ułatwiaj życia złodziejom
Nie noś przy sobie więcej gotówki, niż wynika to z potrzeby zakupów w danym dniu ani wszystkich kart bankowych. Pieniądze trzymaj przy sobie w dwóch miejscach - zmniejszysz ryzyko utraty całej kwoty. Portmonetka powinna zawsze znajdować się na dnie torebki.
W środkach masowej komunikacji wybieraj miejsce w pobliżu kierującego pojazdem. Obserwuj otoczenie - gdy złodziej widzi, że ktoś mu się przygląda, nie zacznie akcji.
Unikaj noszenia torebki na pasku z tyłu. Odwracaj ją zamkiem "do siebie". Noś ze sobą tylko jeden dokument.
Zagubiony bagaż
Aby otrzymać odszkodowanie za zaginiony (okradziony) bagaż podczas lotu, musisz to zgłosić przewoźnikowi jeszcze na lotnisku, przed opuszczeniem strefy odbioru bagażu i kontroli celnej.
 • 09-05-2017

Powstaje schronisko dla dzikich zwierząt w Piotrowicach Nyskich

Ilustracja do informacji: Powstaje schronisko dla dzikich zwierząt w Piotrowicach Nyskich
W Piotrowicach Nyskich powstanie pierwsze na Opolszczyźnie i jedno z kilku w Polsce schronisko dla dzikich zwierząt, będące jednocześnie ośrodkiem rehabilitacyjnym. To inicjatywa mieszkańca tej wioski Krzysztofa Szumskiego, a także nysanki Marty Węgrzyn, która pracuje w lecznicy prowadzonej przez lekarza weterynarii Roberta Ratajskiego.
Marta Węgrzyn i Krzysztof Szumski przyznają, że być może nie byłoby takiej inicjatywy, gdyby nie nyski lekarz weterynarii Robert Ratajski, który nigdy nie odmówi nawet najbardziej kosztownego leczenia takiemu dzikiemu zwierzęciu i nie bierze za to ani złotówki. Potem pojawia się problem – co dalej, gdzie zwierzę umieścić celem dalszej rehabilitacji.
- Weterynarz powinien pomagać każdemu zwierzęciu nie tylko psom, czy kotom, ale także tym dzikim - mówi weterynarz Robert Ratajski. - Połączyliśmy zatem misję pomagania udomowionym zwierzętom z misją ratowania dzikich zwierząt dlatego, że te ostatnie zostały porzucone w meandrach przepisów. Kiedy dzikie zwierzę zostaje ranne, jest tak dużo kruczków prawnych, że właściwie nie wiadomo, kto za co odpowiada. Mówiąc kolokwialnie, panuje totalna spychologia – wyjaśnia weterynarz.
Krzysztof Szumski, mieszkaniec Piotrowic Nyskich, na co dzień zajmuje się „układaniem”, czyli tresurą ptaków drapieżnych. Pochodzi z rodziny, która od zawsze zajmowała się zwierzętami i bezinteresownie im pomagała.
- Ludzie dzwonią, albo wręcz przynoszą mi ranne zwierzęta. Przywożę je do Nysy do doktora Ratajskiego, który je leczy, a potem zabieram do siebie na rehabilitację, bo na wsi mam warunki, żeby się nimi zajmować. Przecież nie zostawię ich w lesie. Rehabilituje je Marta Węgrzyn, która poświęca swój wolny czas i robi to społecznie. Podobnie lekarz, a są to nieraz bardzo kosztowne zabiegi i operacje. Teraz mamy np. sarenkę Lucynkę, którą operował dr Ratajski. Kolejna pacjentka, to czapla. Chcemy wspólnie z Martą taką pomoc zinstytucjonalizować. Zakładamy fundację „Pod skrzydłami”, która poprowadziłaby ośrodek rehabilitacyjny dla dzikich zwierząt. Mamy już poparcie rady miejskiej w Otmuchowie, wysłaliśmy pisma do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska – mówi Krzysztof Szumski.
Marta Węgrzyn dodaje, że nie ma obecnie ośrodka, gdzie można umieszczać zwierzęta po leczeniu.
- Chcemy go stworzyć, umożliwić im tam pobyt i rehabilitację – mówi Marta Węgrzyn.
Dodajmy, że niezależnie od schroniska w Piotrowicach Nyskich, także lekarz weterynarii Robert Ratajski ma w planach powołanie kliniki dla dzikich zwierząt przy nyskiej przychodni, którą prowadzi. Wszystko jest kwestią pozyskania pieniędzy na to przedsięwzięcie.
(RO D. Kłonowska)
 • 08-05-2017

Nie lekceważmy szczepień

Ilustracja do informacji: Nie lekceważmy szczepień
W maju jak co roku rozpocznie się czas szczepienia psów przeciwko wściekliźnie. Przypominamy, że taki zabieg jest obowiązkowy dla wszystkich czworonogów, które skończyły trzy miesiące, a w ciągu ostatniego roku nie były szczepione przeciwko tej chorobie. Będąc właścicielami psów, powinniśmy być świadomi obowiązków jakie w tej sytuacji na nas spoczywają. Pies jak się powszechnie przyjęło, jest najlepszym przyjacielem człowieka. Skoro tak jest powinniśmy zapewnić mu opiekę w każdym aspekcie jego życia, w tym także zdrowotnym. Tymczasem często okazuje się, że właściciele czworonogów bagatelizują kwestie chociażby szczepień przeciwko wściekliźnie, co niestety może zaszkodzić nie tylko zwierzęciu, ale i człowiekowi. Szczepiąc psa dbamy o bezpieczeństwo nasze i innych ludzi.  Lekarze weterynarii apelują do zdrowego rozsądku właścicieli psów, nie lekceważmy tego obowiązku.
I jeszcze jeden psi temat.
Większość z nas myśląc o uciążliwościach związanych z należącym do sąsiada psem nie ma na szczęście na myśli obawy przed tragicznymi wypadkami z udziałem czworonogów. Przeszkadza nam głównie głośne szczekanie lub wycie pozostawionego bez opieki zwierzaka, a nade wszystko odchody pozostawiane na trawnikach a czasem wprost na chodniku. W szczególnie złej sytuacji są mieszkańcy naszego miasta, w którym nie ma zbyt dużo ustronnych terenów zielonych i psy załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne często bezpośrednio na chodniku. Nadto nadal panuje przeświadczenie, że sprzątanie po swoim psie jest czynnością niegodną i wstydliwą. Wydaje się, że jedynym skutecznym rozwiązaniem byłoby karanie właścicieli psów i konsekwentne egzekwowanie kar za zanieczyszczanie w ten sposób otoczenia. Nie tędy jednak droga. Jesteśmy przekonani, że poruszając ten temat skłonimy właścicieli czworonożnych pupili do zmiany sposobu spojrzenia na ten istotny problem a wszystkich pozostałych do odważnego zwracania uwagi osobom lekceważącym obowiązek sprzątania po swoim pupilu. Przypominamy, że obowiązek ten wynika bezpośrednio z regulaminu utrzymania czystości w gminie Otmuchów i obowiązuje zarówno jej mieszkańców jak i osoby czasowo przebywające w naszej gminie.
 
 • 08-05-2017

Ruszyły głosowania na projekty z marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego

Ilustracja do informacji: Ruszyły głosowania na projekty z marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego
Trwa głosowanie na projekty zakwalifikowane do ubiegania się o dofinansowanie z marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Z terenu powiatu nyskiego można głosować na 9 projektów. Gmina Otmuchów uczestniczy w trzech z nich. Burmistrz Otmuchowa zachęca mieszkańców naszej gminy  do aktywnego udziału w głosowaniu.
Projekt pierwszy jest wspólnym projektem z gminą Nysa i występuje pn. „Wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci z placówek edukacyjnych w Białej Nyskiej, Kopernikach, Lipowej i Jarnołtowie”. Jest to projekt o dużym zasięgu, a pozyskane na jego realizację środki finansowe pozwolą na korzystanie ze wskazanych w nim zajęć przez dzieci z zamieszkujące w Białej Nyskiej, Iławie, Kopernikach, Lipowej, Morowe, Przełęku, Podkamieniu, Siestrzechowicach, Wierzbięcicach, Gryżowie, Jarnołtowie, Kijowie, Łące, Jodłowie, Kałkowie, Bukowie i Nadziejowie. Projekt zakłada, że w okresie od września do grudnia 2017r. zostaną przeprowadzone 4. edukacyjne bloki tematyczne : „Zielona planeta” , „Z Techniką za pan brat”, „Spotkanie z historią”, „Spotkanie z kulturą”.
Głosować może każdy mieszkaniec województwa opolskiego, który ukończył 16 lat. Termin głosowania : od 24 kwietnia do 19 maja br.
Glosuje się tylko jeden raz, oddając maksymalnie dwa głosy – jeden na zadanie powiatowe i jeden na zadanie subregionalne.
Formy głosownia :
- wrzucenie karty do urny w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego i w punktach informacyjnych (Starostwo Powiatowe w Nysie ul. Piastowska 33)
- elektronicznie na stronie internetowej www.budzet.opolskie.pl
- korespondencyjne na adres UMWO : Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego ul. Piastowska 14; 45-082 Opole.
 
- Projekt drugi jest wspólnym projektem Paczkowa i Otmuchowa i występuje pod tytułem  „Otmuchowsko – Paczkowska Biesiada Kultury Ludowej”. Celem projektu jest integracja społeczności lokalnych  w regionie i promowanie Kół Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszeń  Rozwoju Wsi w kultywowaniu lokalnej tradycji ludowej. Obejmuje on 12 organizacji w gminie Paczków i 32 organizacje w gminie Otmuchów. Projekt przewiduje wyposażenie jednej organizacji w każdym sołectwie, w którym działa KGW i SRW. W skład wyposażenia ma wejść : namiot handlowy ze stołem wystawowym i czterema krzesłami oraz indywidualny baner. Będzie zamieszczona wizytówka w Internecie  jak też wydany wspólny folder promujący kultywowanie tradycji regionalnej.
Głosować może każdy mieszkaniec województwa opolskiego, który ukończył 16 lat. Termin głosowania : od 24 kwietnia do 19 maja br.
Głosuje się tylko jeden raz, oddając maksymalnie dwa głosy – jeden na zadanie powiatowe i jeden na zadanie subregionalne.
Formy głosownia :
- wrzucenie karty do urny w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego i w punktach informacyjnych (Starostwo Powiatowe w Nysie ul. Piastowska 33)
- elektronicznie na stronie internetowej www.budzet.opolskie.pl
- korespondencyjne na adres UMWO : Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego ul. Piastowska 14 45-082 Opole.
 
-  Projekt trzeci gminy Paczków pn. „Pasje łączą pokolenia”. Jest to projekt o zasięgu powiatowym skierowany do osób niepełnosprawnych, seniorów, wędkarzy, hodowców gołębi, OSP i środowisk aktywnych sportowo. W jego ramach planuje się szereg imprez i wydarzeń o charakterze integracyjnym : dla juniorów i seniorów, rodzin z dziećmi, amatorów świetnej zabawy i aktywnego spędzania czasu .
Karty do głosownia dostępne są na stronie internetowewww.paczkow.pl oraz w Urzędzie Miejskim w Paczkowie.
Głosy można oddawać : w Urzędzie Miejskim w Paczkowie (Kancelaria ogólna) i elektronicznie na stronie www.budzet.opolskie.pl, korespondencyjnie na adres Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego (ul. Piastowska 14, 44082 Opole, do urn w Urzędzie Marszałkowym Województwa Opolskiego oraz w punkcie informacyjnym Starostwa Powiatowego w Nysie. Szczegóły na www.paczkow.pl i pod tel. 77 431 67 91
Głosownie trwa od 24 kwietnia do 19 maja 2017.
 • 05-05-2017

Kolejne akty wandalizmu w Otmuchowie

Ilustracja do informacji: Kolejne akty wandalizmu w Otmuchowie
Po dłuższej  przerwie i względnym  spokoju znowu w Otmuchowie dali o sobie znać wandale. W długi, majowy weekend zniszczone zostały repliki dinozaurów na ścieżce edukacyjnej na otmuchowskim Solarium. Na tym jednak nie koniec. Kolejnym „wyczynem” było pomalowanie sprayem ścian wewnętrznych kontenerowego WC na Placu Partnerstwa. Można przypuszczać, że jest to dzieło tych samych wandali, którzy z zacięciem prowadzili na terenie miasta w dniach majowych świąt swoją niszczycielską działalność. Skutki takich działań są oczywiście kosztowne. Nie ma jeszcze wyceny zniszczeń. Ale będzie to zapewne duża szkoda finansowa. Wszystkie akty wandalizmu zostały zgłoszone na policję, która objęła te obiekty szczególnym nadzorem. Uprzedzamy, że w przypadku złapania sprawców wandalizmu sprawa zostanie skierowana do sądu. Wandale będą zmuszeni do poniesienia kosztów odkupienia i naprawy zniszczonego mienia. Policjanci Komisariatu Policji w Otmuchowie już poszukują sprawców dewastacji. Mamy nadzieję, że pomoże im w tych działaniach materiał pochodzący z monitoringu. Prosimy też każdego, kto ma jakąkolwiek wiedzę na ten temat o przekazywanie informacji do Komisariatu Policji w Otmuchowie lub Komendy Powiatowej Policji w Nysie.
Mimo tych zdarzeń Otmuchów uchodzi za spokojne, zadbane, rozwijające się miasto. I takim zapewne będzie postrzegane nadal. W każdym przecież środowisku czarne owce się pojawiają. Jest to też niestety czarna strona naszej rzeczywistości.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

6Galeria zdjęć: Kolejny akt wandalizmu w Otmuchowie

 • 05-05-2017

Wsparcie dla Uniwersytetu Opolskiego

Ilustracja do informacji: Wsparcie dla Uniwersytetu Opolskiego
Gmina Otmuchów wsparła Uniwersytet Opolski w związku z uruchomieniem kierunku lekarskiego. Uchwaloną jednogłośnie przez wszystkich radnych - uchwałą Rady Miejskiej w Otmuchowie z dnia  30 marca 2017r. udzielona została dotacja w kwocie 20 tysięcy złotych na dofinansowanie zadania pn. "Modernizacja obiektu dydaktycznego Uniwersytetu Opolskiego przy ul. Oleskiej 48 w Opolu" w zakresie robót budowlanych oraz zakupie pierwotnego wyposażenia w kontekście utworzenia kierunku lekarskiego.
Realizując zapisy uchwały -  dnia 04 maja 2017 r. w Opolu Burmistrz Jan Woźniak podpisał umowę pomiędzy Gminą Otmuchów, a Uniwersytetem Opolskim o udzielenie wspomnianej wyżej dotacji celowej.
 
 • 05-05-2017

Uroczysty apel

Ilustracja do informacji: Uroczysty apel
W  Szkole Podstawowej im. Macieja Płażyńskiego w Ligocie Wielkiej odbył się uroczysty apel z okazji Święta Uchwalenia Konstutucji 3 Maja. Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu państwowego. Uczennica kl.V przybliżyła wszystkim historię z roku 1791. Podczas apelu uczniowie kl. II-VI z wielkim zaangażowaniem recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne pod kierunkiem pani Wiesławy Lipsikej i pani Bronisławy Kozubek-Treli. Wszycy uczniowie otrzymali gromkie brawa.
 • 05-05-2017

O Konstytucji, słowem, pieśnią, wiedzą

Ilustracja do informacji: O Konstytucji, słowem, pieśnią, wiedzą
Tradycją w szkole w Grądach stały się przeprowadzane z okazji obchodów świąt narodowych quizy o Polsce. Tak było i w tym roku. Po apelu, na którym słowem i pieśnią uczniowie klas IV- VI przybliżyli tło historyczne związane z Narodowym Świętem Konstytucji 3 Maja oraz informacje o samej Konstytucji RP miał miejsce cieszący się coraz większym zainteresowaniem wśród uczniów II Quiz o Polsce. W szranki stanęli chętni uczniowie klas IV- VI. Prowadząca quiz Matylda Kuźniak pod bacznym okiem dyrektor szkoły przeprowadziła uczestników przez trzy rundy. Uczniowie wykazali się tak ogromną wiedzą, że dopiero dogrywka wyłoniła dwie finalistki. Po serii kolejnych pytań zwyciężczynią II Quizu o Polsce została uczennica klasy VI- Wiktoria Ścibura. Miejsce II zajęła Patrycja Ryszka, a na miejscu III uplasowały się: Patrycja Mirowska, Anastazja Porębska, Kornelia Szofer i Martyna Gongor.
Gratulujemy zwycięzcom i życzymy powodzenia w kolejnych quizach.
Dyrektor szkoły Irena Bracichowicz
Agnieszka Skrzyniarz
 • 04-05-2017

Rycerze św. Floriana

Ilustracja do informacji: Rycerze św. Floriana
Są takie zawody, które są zaszczytem, ale są też bardzo odpowiedzialne i niebezpieczne”. Są nazywani strażnikami żywiołów lub rycerzami Świętego Floriana. Mowa o strażakach, którzy corocznie 4 maja obchodzą swoje święto.
Z okazji Dnia Strażaka, składam Wam drodzy druhowie serdeczne życzenia wszelkiej pomyślności i wytrwałości w tej jakże niezbędnej dla naszej społeczności służbie. Dziękuję Wam za to, że jesteście i zawsze można na Was liczyć. Niech Święty Florian ma Was w opiece, czuwa nad Wami, Waszymi rodzinami, daje Wam szczęście, zdrowie i prowadzi do spełnienia Waszych planów i zamierzeń. Aby życie przynosiło Wam wiele radości i jak najmniej problemów pozwalając przy tym być zawsze gotowym na każde wezwanie.
     Jan Woźniak
Burmistrz Otmuchowa
 • 04-05-2017
Logo: Biuletyn Informacji Publicznej
.
Baner: Otmuchów panoramaBaner: Łódki jezioro wiosnaBaner: Zamek nocBaner: Rynek wiosnaBaner: Park wiosnaBaner: JezioroBaner: SolariumBaner: ZamekBaner: Lato kwiatów
Imieniny: Augustyna i Jaromira ...

Urząd Miejski

ul. Zamkowa 6, 48-385 Otmuchów

tel./fax. 77 431 50 16, tel. 77 431 50 17 umig@otmuchow.pl

Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda