Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych
W sobotę 19 października obchodziliśmy 40 rocznicę męczeńskiej śmierci błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. Był to również Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych. To ustanowione w 2018 roku święto państwowe oddaje hołd „bohaterom, niezłomnym obrońcom wiary i niepodległej Polski”.
Wspominając Kapelana „Solidarności” ks. Jerzego Popiełuszkę, wymieńmy ślady, które możemy odnaleźć w Naszym mieście. Pierwszym z nich jest pomnik postawiony kilka miesięcy po męczeńskiej śmierci ks. Jerzego na miejscowym cmentarzu. Pomnik powstał dzięki działaczom podziemnej „Solidarności” Otmuchowa, którzy założyli komitet budowy pomnika pamięci ks. Jerzego. Wśród osób, którzy działały we wspomnianym komitecie byli między innymi: Franciszek Szelwicki, koordynator budowy pomnika, Zbigniew Dendys, Stefan Magiera, Stanislaw Wylon, Zbigniew Rusinowski, Jacek Ziomek, Stanislaw Wójtowicz, Irena Stamirowska Irena, Krzysztof Jasiński. Komitet liczył około 15 osób. Komitet powołano w 1984 roku, a już w grudniu prowadzono wstępne rozmowy dotyczące lokalizacji pomnika. Od samego początku prowadzono je podczas konspiracyjnych narad w Domu Parafialnym z ks. dziekanem Emilem Ojczykiem i ks. Czesławem Nowakiem. Projekt pomnika przygotował pan Stefan Jeznach z Otmuchowa, a wykonanie powierzono kamieniarzowi ze Strobic panu Józefowi Adamusowi. Na budowę pomnika zbierano środki finansowe wśród licznej grupy mieszkańców Otmuchowa. „Była to wielka manifestacja ludności Otmuchowa dla szerzenia idei Solidarności”, jak wspomina Pan Stanisław Wylon. Każdemu z darczyńców, który wspomógł wybudowanie pomnika, przekazano zdjęcie pamiątkowe pomnika, wykonane przez fotografa Zbigniewa Pierzaka.
Zanim jednak powstał pomnik, symbolicznie w miejscu jego lokalizacji przy kościele św. Anny postawiono krzyż w intencji zaginionego ks. Jerzego Popiełuszki. Gdy 30 października 1984 roku pojawiła się informacja o odnalezieniu ciała brutalnie zamordowanego przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa PRL księdza, w kościele parafialnym, tuż przy wejściu powieszono jego zdjęcie. 28 kwietnia 1985r. w miejscu krzyża stanął ufundowany pomnik. Montowany był pod osłoną nocy, przy świadomości, że cmentarz jest obserwowany przez funkcjonariuszy SB i Milicji. Informacje o uroczystości odsłonięcia pomnika przekazywane były w sposób konspiracyjny. Uroczystość zgromadziła wielotysięczny tłum i była wielką manifestacją „Solidarności”. Uczestniczyły w niej poczty sztandarowe z całego kraju. Odsłonięciu i poświęceniu pomnika przewodniczył ks. dziekan Emil Ojczyk. Nad przebiegiem uroczystości czuwały służby porządkowe zorganizowane przez działaczy „Solidarności” i działaczy komitetu powstania i budowy pomnika. Uroczystość nagrywana była przez Służby Bezpieczeństwa PRL. Był to pierwszy w Polsce pomnik poświęcony pamięci zamordowanego księdza.
Po odsłonięciu pomnika w każdą niedzielę o godz. 16.00 odbywały się msze za Ojczyznę. Powołano też Duszpasterstwo Ludzi Pracy działające przy Domu Parafialnym, gdzie spotykali się działacze opozycji. 1 maja każdego roku organizowano złożenie kwiatów pod pomnikiem ks. Jerzego. Dla zobrazowania treści do artykułu dołączona jest archiwalna fotografia ze zbiorów Pana Stanisława Wieczorka, która wykonana była podczas uroczystości odsłonięcia pomnika, obok fotografii pamiątka odsłonięcia pomnika.
Kolejnym śladem pamięci ks. Jerzego Popiełuszki w Otmuchowie jest obraz znajdujący się w kościele parafialnym. Autorem obrazu jest nyski malarz i nauczyciel akademicki Ryszard Szymończyk. Został on zakupiony w 2009 roku przez Społeczny Komitet Fundacji Obrazu „Zło dobrem zwyciężaj” dla uczczenia 25 rocznicy męczeńskiej śmierci błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki.
Data publikacji: 21-10-2024 22:05