Zamek Dolny.jpeg

Barokowy pałac jest fundacją biskupa wrocławskiego Franciszka Ludwika von Neuburga. Został wzniesiony na przełomie 1706-7 roku przez nadwornego biskupiego architekta Michała Kleina. Pałac urokliwie położony u podnóża Zamku Górnego, na południe od Rynku.
 
W czasie, gdy po tragicznym w skutkach oblężeniu miasta w trakcie I Wojny Śląskiej w 1741 roku Zamek Górny nie nadawał się do zamieszkania Zamek Dolny pełnił funkcję siedziby biskupiej. Natomiast po 1821 roku mieszkał w nim Wilhelm von Humboldt.
 
Od 1810 r. po sekularyzacji dobra biskupie w Otmuchowie w postaci zamków Górnego i Dolnego oraz bażanciarni zostały zajęte przez państwo pruskie później podarowane ministrowi Wilhelmowi v. Humboldt. Baron wraz z rodziną zamieszkał w pałacu, gdyż stan techniczny zamku nie pozwalał na jego użytkowanie.
W tym samym stuleciu pałac został rozbudowany o ryzalit z tarasem od płd. i zach. przybudówkę. Podczas przebudowy pałacu na szkołę w 1927 r. przekształcono wnętrza na piętrze. Potomek Wilhelma, Bernhard Humboldt-Dachröden w 1929 r. sprzedał miastu zamek wraz z pałacem i bażanciarnią. W latach 60. XX w. w budynku mieściła się szkoła podstawowa, a w 70. żłobek.
 
Obecnie Zamek Dolny jest siedzibą Urzędu Miejskiego w Otmuchowie.


[PL] ZAMEK DOLNY

[EN] LOWER CASTLE

[DE] NIEDERSCHLOSS

Przewiń do góry