Pomnik Żony Kata

Jedną z kilku osobliwości miasta Otmuchowa jest unikatowy pomnik żony kata. Pomnik zlokalizowany jest nieco w ukryciu przy ulicy 1-go Maja. Pomnik żony kata jest to kamienna, wieloboczna kolumna zwieńczona naczółkiem, który opatrzony jest profilowanym gzymsem.
 
W naczółku pomnika umieszczony został namalowany na blasze obraz przedstawiający św. Rocha, którego karmi anioł. W dolnej części obrazu dwie daty przypuszczalnie okres życia św. Rocha. Św. Roch jest patronem chroniącym od zarazy. Kult tego świętego rozpowszechnił się w XV w.
 
Atrybutami św. Rocha są anioł, pies trzymający w pysku chleb, torba pielgrzyma.
Umieszczenie właśnie wizerunku św. Rocha patrona od zarazy na pomniku nie jest przypadkowe. Pomnik jak wskazuje wyryta data powstał w 1654 roku 21 lat od zarazy, która nawiedziła Otmuchów w 1633 roku. Zaraza zebrała wówczas srogie żniwo. Jedną z ofiar owej zarazy była Anna Katarzyna Helbranin o czym informuje inskrypcja umieszczona w tylnej części pomnika nieco już zatarta.
 
Dlaczego jednak pomnik nazywany jest pomnikiem żony kata. Fundatorem pomnika był Krzysztof Kuhn miejscowy kat zrzeszony najprawdopodobniej w cechu w pobliskiej Nysie. Tłumacząc znaczenie i samą treść, która wyryta jest na pomniku w języku niemieckim po przetłumaczeniu brzmi ona następująco: „Ja, Krzysztof Kuhn,kat, kazałem zbudować na wieczną chwałę Boga na cześć Anny Katarzyny Helbranin mojej zony i gospodyni”.


[PL] POMNIK ŻONY KATA

[EN] EXECUTIONER'S WIFE MONUMENT

[DE] DER PESTSÄULE
 

Przewiń do góry